|
#9109982
Chevy Double Pass Alum Radiator and Fan Shroud Install Kt 28 In
- A professional quality, lightweight, double-pass, all-aluminum racing radiator at a budget-friendly price
- Furnace-brazed construction is more durable and improves performance vs. epoxy and gasket construction
- Double pass design lowers coolant temperatures 10-20 degrees with 2.25” core
Out of Stock
This item is currently not available
Shop all Radiators
Product Summary
Universal Fit, Double Pass Radiator Style, Aluminum
- A professional quality, lightweight, double-pass, all-aluminum racing radiator at a budget-friendly price
- Furnace-brazed construction is more durable and improves performance vs. epoxy and gasket construction
- Double pass design lowers coolant temperatures 10-20 degrees with 2.25” core
- Universal aluminum fan shroud kit can be fit to a variety of applications and works perfect with a mechanical fan
- 3" wide adjustable collar for 15" to 20" fan diameters
Comes as a Kit
View Kit Components
Key Specs
| Radiator Style | Double Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper passenger side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Liquid/Compound Return Policy
For health, safety, and product integrity reasons, only unopened, sealed items are eligible for return or credit.
Return PolicySpeedway Motors 9109982 Details
Speedway Motors 9109982 Details
Our line of universal Chevy radiators makes it easy for budget-minded racers to get a professional-quality, no compromises aluminum racing radiator.
Performs Under Pressure
Constructed of lightweight, 100% aluminum, we furnace braze the radiator assembly for maximum durability and performance, no epoxy and gaskets here! Epoxy acts as an insulator, causing radiators to heat unevenly, and this stress combined with the vibration from racing can break epoxy seals and leak or separate over time. Furnace-brazing minimizes fatigue from the rapid heating and cooling cycles. Since all the metal parts are fused together with a metal joint, they conduct heat evenly between the tanks and the rest of the assembly, preventing uneven expansion between the fused pieces, keeping the joint strong.
We welded a billet filler neck for a strong seal under high pressures that will outperform cast filler necks with an industry standard 1-5/8” inner cap diameter and a 1/8” NPT overflow port.
Maximum Cooling Performance
Our double-pass design uses two rows of 1” wide aluminum tubes, cooling the same as five rows of copper tubes. The double-pass design flows the coolant twice through the radiator, allowing longer time in the airflow and lowering your coolant temperatures by 10-20 degrees. Learn more about how radiators work and selecting the proper radiator for your vehicle by reading our tech article. Radiator Cooling Performance.
A dense fin structure adds an additional layer of strength to the support tubes, better directs air flow and has more area to transfer heat. The core is 2.25”, a perfect balance of maximizing directed airflow and heat transfer. The cross-flow design allows the radiator cap to be mounted on the low-pressure (suction) side of the system, minimizing pressure on the neck assembly, especially in high-RPM usage. This radiator is built for one purpose, cooling your engine. No transmission cooler maximizes cooling efficiency.
These universal fit aluminum fan shroud kits can be built to fit many applications with a belt-driven fan. The adjustable collar will accommodate 15"-20" fan diameters.
Measures 21-3/4" x 19-1/2" tall x 2-5/8" thick. Works well with Speedway 28" wide radiators
Kit Includes:
(1) Speedway 28 In. Double Pass Aluminum Racing Radiator, S/BChevy
(1) High Pressure Radiator Cap, 20 Lbs
(1) Radiator Mounting Hardware
(1) Radiator Rubber Pads
(1) Aluminum Fan Shroud Kit for 22 Inch Radiator, Engine Driven Fan
(1) Nomex Honeycomb Radiator Guard Protector Screen Mesh, 19 x 26
(4) AFCO 100001 High Performance Antifreeze Coolant, 1 Gallon
Charts
Speedway Motors 9109982 Specifications
Speedway Motors 9109982 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 9109982 |
| Brand | Speedway Motors |
| Radiator Style | Double Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper passenger side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
| Row Quantity | 2 |
| Tube Size | 1" |
| Overall Width Range | 28.00" to 28.99" |
| Overall Width | 28" |
| Overall Height Range | 19.00" to 19.99" |
| Overall Height | 19" |
| Overall Thickness | 3" |
| Core Width Range | 22.00" to 22.99" |
| Core Width | 22.5" |
| Core Height Range | 18.00" to 18.99" |
| Core Height | 18.125" |
| Core Thickness | 2.25" |
| Finish | Natural |
| Cooling Fan | Not Included |
| Transmission Cooler | No |
| Shroud Included | Yes |
| Radiator Cap Included | Yes |
| GENERAL | |
| Filler Neck Height | 1" |
| Inlet Size | 1.5 |
| Outlet Size | 1.75 |
| Fan Included | No |
| Sold in Quantity | Kit |

