|
#91605081
Chevrolet Performance CT350 602 Crate Valve Spring Kit
- Designed to fit the 1996 LT4 Corvette, ZZ4, GM 602 CT350/400 or ZZ383 engine
- Valve spring have a 1.25" outside diameter and a 1.20" solid height
- Pressure at installed height is 80# @ 1.70"
$178.99
/kit
In Stock
Order soon, only 2 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select an engine to verify Fitment
Select Engine
Product Summary
Single Spring Valve Spring Style, 256 lbs. Spring Rate
- Designed to fit the 1996 LT4 Corvette, ZZ4, GM 602 CT350/400 or ZZ383 engine
- Valve spring have a 1.25" outside diameter and a 1.20" solid height
- Pressure at installed height is 80# @ 1.70"
- Valve lock keepers are a genuine GM factory replacement part
- Valve spring retainers will fit the 602 GM crate engines
Comes as a Kit
View Kit Components
Key Specs
| Brand | Chevrolet Performance Parts |
| Valve Spring Style | Single Spring |
| Outside Diameter | 1.250" |
| Installed Height | 1.700" |
| Spring Rate | 256 lbs. |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
Replace your worn out valve springs in your 1996 LT4 Corvette, ZZ4, GM 602 CT350/400 or ZZ383 engine with these quality steel replacement springs.
Kit Includes:
- (16) Chevrolet Performance CT350 602 Crate Valve Springs
- Set of 16 single springs
- Outside diameter: 1.25"
- Pressure @ installed height: 80# @ 1.70"
- Solid height: 1.20"
- Average Rate (lbs@in): 256
- Genuine replacement part number 12495494 for 1996 LT4 Corvette, ZZ4, GM 602 CT350/400 and ZZ383 engines
- Note: Catalog technical description update with correct specs as provided here.
- (32) Chevrolet Performance 602/604 Crate Valve Lock Keepers
- Set of 32-piece split keepers
- GM factory replacement
- Chevy 602/604 engines
- Diameter: .342"
- Material Type: Steel
- (16) Chevrolet Performance CT350 602 Crate Valve Spring Retainer
- GM factory replacement
- Chevy 602 engines
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| Brand | Chevrolet Performance Parts |
| Valve Spring Style | Single Spring |
| Outside Diameter | 1.250" |
| Installed Height | 1.700" |
| Spring Rate | 256 lbs. |
| GENERAL | |
| Coil Bind Height | 1.200" |
| Material Type | Steel |
| Sold in Quantity | Kit |
| Locks Included | Yes |
| Lock Material | Steel |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
2015-2018 Chevy Corvette
6.2 Chevy LT V8

