|
#37100250
1967-1968 Camaro Fuel Tank
- Leak tested after production to ensure product is free from fuel and / or evaporative leaks
- Designed to OE fit form and function requirements by leveraging OE fuel system design expertise
- Made With high quality stainless steel material to prevent early corrosion from Biodiesel or Ethanol in the gas internally
$538.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
67-68 Chevy Camaro, 67-68 Pontiac Firebird
- Leak tested after production to ensure product is free from fuel and / or evaporative leaks
- Designed to OE fit form and function requirements by leveraging OE fuel system design expertise
- Made With high quality stainless steel material to prevent early corrosion from Biodiesel or Ethanol in the gas internally
Key Specs
| MFG. Part # | 37100250 |
| Fuel Tank Style | OEM Replacement |
| Fuel System Type | Carbureted |
| Capacity | 18 gallons |
| Material Type | Stainless Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 37100250 Details
Speedway Motors 37100250 Details
Fuel Tank
- Leak tested after production to ensure product is free from fuel and / or evaporative leaks
- Designed to OE fit
- form and function requirements by leveraging OE fuel system design expertise
- Made With high quality stainless steel material to prevent early corrosion from Biodiesel or Ethanol in the gas internally
Speedway Motors Fuel Tanks are manufactured with a 360° weld and are individually air pressure tested to ensure their success before leaving the factory. Fuel Tanks are powder coated or painted with anti-corrosive paint. Stainless steel tanks are designed and engineered to prevent rust on the inside of the tank when using Ethanol or Bio-diesel fuel.
Applications:
- 1967-1968 Chevrolet Camaro
- 1967-1968 Pontiac Firebird
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
Speedway Motors 37100250 Specifications
Speedway Motors 37100250 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 37100250 |
| Brand | Speedway Motors |
| Fuel Tank Style | OEM Replacement |
| Fuel System Type | Carbureted |
| Capacity | 18 gallons |
| Material Type | Stainless Steel |
| Finish | Powdercoated |
| Color | Stainless Steel |
| Sending Unit Included | No |
| Fuel Pump Included | No |
| Tank Straps Included | No |
| Overall Length | 39.375" |
| Overall Width | 20.875" |
| Overall Height | 7.75" |
| Fuel Capacity Range | 15.00-19.99 Gallons |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Baffled | No |
| Lock Ring Kit Included | Yes |
| Filler Neck Included | No |
| Fuel Sump Welded on Tank | No |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1967-1968 Chevy Camaro
1967-1968 Pontiac Firebird
