|
#2401287
Speedway Motors Air Cleaner, Black Chrome
Black
Out of Stock
This item is currently not available
Shop all Air Cleaners
Key Specs
| MFG. Part # | 2401287 |
| Brand | Speedway Motors |
| Shape | Round |
| Overall Diameter | 14" |
| Filter Material | Paper |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 2401287 Details
Speedway Motors 2401287 Details
- Brand new 14 inch round black chrome air cleaner set.
- Comes complete with top, recessed base, filter, and stud with wing nut.
- This black chrome air cleaner fits single quad carburetors with 5-1/8" neck.
- Dimensions: 14" x 3"
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Emissions warning: this part only legal for sale or use in California for racing (competition) vehicles which may never be used, registered, or licensed for use upon a public highway, or if installed in vehicles model-year 1965 or older; motorcycles model-year 1977 or older; or off-highway recreational vehicles (such as off-road motorcycles and all-terrain vehicles) model-year 1996 and older. Any other use renders the vehicle tampered and not legal for use on California public highways (any public street or roadway, public dirt road, public park, or publicly maintained right of way open to the use of the public for vehicular travel). Violations subject to $37,500 penalty per violation per vehicle, revocation of registration, loss of use on California public right of ways, and proof of correction for tampering. There are similar restrictions and penalties under federal law and the laws of all other states with penalties under federal law of up to approximately $45,268 per tampered vehicle and/or engine.
Speedway Motors 2401287 Specifications
Speedway Motors 2401287 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 2401287 |
| Brand | Speedway Motors |
| Shape | Round |
| Overall Diameter | 14" |
| Filter Material | Paper |
| GENERAL | |
| Housing Style | Solid Top |
| Fuel Intake Type | Single Quad |
| Inlet Diameter (Fraction) | 5-1/8" |
| Filter Height | 3" |
| Base Style | Dropped |
| Filter Color | White |
| Housing Finish | Chrome |
| Housing Color | Black |
| Color | Black Chrome |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |

