|
#37100036
1970-1972 Chevy C10 Pickup Fuel Tank
- Designed to OE fit form and function requirements by leveraging OE fuel system design expertise
- Made with corrosion resistant Galvanized steel with Powder coating
- Leak tested after production to ensure product is free from fuel and / or evaporative leaks
Discontinued
This item is currently not available
Shop all Fuel Tanks
Product Summary
70-72 Chevy, 70-72 GMC, OEM Replacement Fuel Tank Style
- Designed to OE fit form and function requirements by leveraging OE fuel system design expertise
- Made with corrosion resistant Galvanized steel with Powder coating
- Leak tested after production to ensure product is free from fuel and / or evaporative leaks
Key Specs
| MFG. Part # | 37100036 |
| Fuel Tank Style | OEM Replacement |
| Fuel System Type | Carbureted |
| Capacity | 20 gallons |
| Material Type | Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 37100036 Details
Speedway Motors 37100036 Details
Fuel Tank
- Designed to OE fit
- form and function requirements by leveraging OE fuel system design expertise
- Made with corrosion resistant
- Galvanized steel with Powder coating
- Leak tested after production to ensure product is free from fuel and / or evaporative leaks
Speedway Motors Fuel Tanks are manufactured with a 360° weld and are individually air pressure tested to ensure their success before leaving the factory. Fuel Tanks are powder coated or painted with anti-corrosive paint.
Applications:
- 1970-1972 Chevrolet C10 Pickup
- 1970-1972 Chevrolet C20 Pickup
- 1970-1972 Chevrolet C30 Pickup
- 1970-1972 Chevrolet K10 Pickup
- 1970-1972 Chevrolet K20 Pickup
- 1970-1972 Chevrolet K30 Pickup
- 1970-1972 GMC C15/C1500 Pickup
- 1970-1972 GMC C25/C2500 Pickup
- 1970-1972 GMC C35/C3500 Pickup
- 1970-1972 GMC K15/K1500 Pickup
- 1970-1972 GMC K25/K2500 Pickup
- 1970-1972 GMC K35/K3500 Pickup
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
Speedway Motors 37100036 Specifications
Speedway Motors 37100036 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 37100036 |
| Brand | Speedway Motors |
| Fuel Tank Style | OEM Replacement |
| Fuel System Type | Carbureted |
| Capacity | 20 gallons |
| Material Type | Steel |
| Finish | Powdercoated |
| Color | Silver |
| Sending Unit Included | No |
| Fuel Pump Included | No |
| Tank Straps Included | No |
| Overall Length | 59.375" |
| Overall Width | 7.25" |
| Overall Height | 16.75" |
| Fuel Capacity Range | 20.00-24.99 Gallons |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Baffled | No |
| Lock Ring Kit Included | Yes |
| Filler Neck Included | No |
| Fuel Sump Welded on Tank | No |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1970-1972 Chevy C10
1970-1972 Chevy C20
1970-1972 Chevy C30
1970-1972 Chevy K10
1970-1972 Chevy K20
1970-1972 Chevy K30
1970-1972 GMC C15/C1500 Pickup
1970-1972 GMC C25/C2500 Pickup
1970-1972 GMC C35/C3500 Pickup
1970-1972 GMC K15/K1500 Pickup
1970-1972 GMC K25/K2500 Pickup
1970-1972 GMC K35/K3500 Pickup
