|
#96037119
Bronze 7/8" Torsion Bar Bushing,.095x1.25
$9.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 78-095 |
| Overall Length | 1.00" |
| Inside Diameter | .878" |
| Outside Diameter | 1.066" |
| Material Type | Bronze |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySchroeder Torsion Bars 78-095 Details
Schroeder Torsion Bars 78-095 Details
These bushings are bronze and oil impregnated. They stand apart from standard bushings because of their narrowed face for more spline engagement and the unique recessed bore that acts as a grease barrier to keep the lube in and dirt out.
- Fits 7/8" torsion bars
- .095" wall x 1-1/4" tube
Schroeder Torsion Bars 78-095 Specifications
Schroeder Torsion Bars 78-095 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 78-095 |
| Brand | Schroeder Torsion Bars |
| Overall Length | 1.00" |
| Inside Diameter | .878" |
| Outside Diameter | 1.066" |
| Material Type | Bronze |
| GENERAL | |
| Flange Diameter | 1.235" |
| Flange Thickness | .120" |
| Notes | Fits 7/8" torsion bars with .095" wall. |
| Sold in Quantity | Each |
