-10%
-10%
|
#21540085
Borla 40085 XR-1® Sportsman Muffler, 3 Inch Centered In/Out
$146.99
/each
In Stock
$163.99
Save $17.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 40085 |
| Brand | Borla |
| Muffler Type | Straight-Through |
| Inlet Diameter | 3" |
| Outlet Diameter | 3" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBorla 40085 Details
Borla 40085 Details
Borla® XR-1® Sportsman mufflers feature a straight-through, revesible design. They provide all welded construction and are built of 100% premium, high-quality T-304 austenitic stainless steel--stainless steel inside and out. Not mild steel, not aluminum, not mild steel coated with aluminum, not just wrapped with stainless steel on the outside for show, and not 400 series stainless steel. Comparing other materials and coated materials to T-304 stainless steel is like comparing silver-plated metal to solid gold! T-304 stainless steel has has a high chromium and nickel content, making it the most resistant to corrosion and therfore the most desireable material for a long-lasting exhaust system. Best of all, it's made in the USA and backed by Borla'®s unsurpassed Million-Mile warranty.
- Straight-Though design
- 3" inlet/outlet
- 21" long
- T-304 Stainless Steel
- Reversible - mount in either direction
- Natural Mill Finish
- Round shape
- Sold each
Guides & Documents
Borla 40085 Specifications
Borla 40085 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 40085 |
| Brand | Borla |
| Muffler Type | Straight-Through |
| Inlet Diameter | 3" |
| Outlet Diameter | 3" |
| GENERAL | |
| Reversible | Yes |
| Overall Length | 21.00" |
| Body Length | 15.00" |
| Material Type | 304 Stainless Steel |
| Finish | Natural |
| Outside Diameter | 5" |
| Exhaust Tip Included | No |
| Case Shape | Round |
| Inlet Location | Center |
| Outlet Location | Center |
| Outlet Quantity | One |
| Inlet Quantity | One |
| GTIN Code | 808422400855 |
| Sold in Quantity | Each |

