|
#2131354
Bilstein F4-BOA-0000788 Chrome Front Shock, 12-13 Inch Ride Height
- Monotube steel body is beautifully chrome plated
- Extended length range is 14.00" to 14.99" and the compressed length range measures 9.00" to 9.99"
- 7/16" top bushing and 5/8" bottom bushing
$112.00
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Mono Tube Shock Type, Front Position
- Monotube steel body is beautifully chrome plated
- Extended length range is 14.00" to 14.99" and the compressed length range measures 9.00" to 9.99"
- 7/16" top bushing and 5/8" bottom bushing
- Main body is 8-3/4" long to the center of the mounting bushing
- Inner sleeve measures 3/4" in diameter
Key Specs
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Body Material | Steel |
| Body Diameter | 1.55" |
| Shock Body Type | Smooth |
| Shock Body Size | Small Body |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBilstein AK1354 Details
Bilstein AK1354 Details
You will find Bilstein shocks as standard equipment on all the European sports and luxury cars. Now you can have Bilstein shocks for your street rod as well. Beautifully chrome plated. 7/16" top bushing and 5/8" bottom. The inner sleeve is 3/4" on these shocks so removing the sleeve will net a 3/4" I.D. and will not work on shock mounts with a smaller O.D.
Main body is 8-3/4" long to the center of the mounting bushing
Item Details
Ride: 12-13"; Closed: 9.8"; Open: 14.6"Specs
Bilstein AK1354 Specifications
Bilstein AK1354 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | AK1354 |
| Brand | Bilstein |
| Shock Type | Mono Tube |
| Shock Body Material | Steel |
| Body Diameter | 1.55" |
| Shock Body Type | Smooth |
| Shock Body Size | Small Body |
| Shock Stroke Range | 6.00" to 6.99" |
| Position | Front |
| Upper Shock Mount | 7/16" Bushed Eyelet |
| Lower Shock Mount | 5/8" Bushed Eyelet |
| Extended Length Range | 14.00" to 14.99" |
| Extended Length | 14.75" |
| Compressed Length Range | 9.00" to 9.99" |
| Compressed Length | 9.75" |
| Finish | Chrome |
| GENERAL | |
| Shock Stroke | 6.00 |
| Bushing Material | Steel |
| Bushing Diameter | .75" |
| Sold in Quantity | Each |
| Bushing Length | 1.55" |
| Hardware Included | No |
| GTIN Code | 790832514959 |
Ratings & Reviews
5
8 Reviews
Customers highly recommend the Bilstein chrome shocks for their quality and performance, noting they significantly improve ride comfort, especially for classic cars like the 1928 Ford Model A. Users commend their look and feel, appreciating their ability to enhance ride quality in the toughest conditions. The shocks effectively function in a range of applications, from street rods to Model A coupes. Customers express great satisfaction in their buying experience, underscoring the shocks' superb quality and performance, even recommending them over older models. Overall, this product is preferred for its quality, design, and enhancement of vehicle stability and handling.
Ratings & Reviews
5
8 Reviews
Customers highly recommend the Bilstein chrome shocks for their quality and performance, noting they significantly improve ride comfort, especially for classic cars like the 1928 Ford Model A. Users commend their look and feel, appreciating their ability to enhance ride quality in the toughest conditions. The shocks effectively function in a range of applications, from street rods to Model A coupes. Customers express great satisfaction in their buying experience, underscoring the shocks' superb quality and performance, even recommending them over older models. Overall, this product is preferred for its quality, design, and enhancement of vehicle stability and handling.
5
8 reviews
5
8
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Yes I would buy these shocks again.
5.0
2 years ago
Lary
Palm Coast, Fl
Verified
Replaced the worn front shocks with the Bilstein chrome shocks. Great upgrade. I highly recommend these shocks. Look good and feels good. There isn't a lot you can do to make a 1928 Ford Model A pick up Street Rod ride better but these shocks help.
Would Recommend
I would buy the product again.
5.0
4 years ago
Tye
Bainbridge island wa
Verified
Needed a special shock give the dimensions to the tech he found me a sec
I would buy this product again
5.0
4 years ago
wabbit
napa,ca
Verified
haven't used these yet , but am sure they will work just fine.
Would Recommend
great quality product
5.0
5 years ago
Alex
San bruno Ca
Verified
the product is great
Would Recommend
I would buy this product again
5.0
5 years ago
Motor Guy
Champlain NY
Verified
Great buying experience at Speedway Motors . Can't go wrong with Bilstein Shocks
Would Recommend
Top quality and fast shipping
5.0
6 years ago
Hoot
Montana
Verified
I chose these for my highboy model A coupe.
Would Recommend
quality shock
5.0
10 years ago
Hot Rod
Milwaukee Wisconsin
Verified
I have a 23 at bucket and use them in the rear with my transverse mounted leaf spring they ride AWSOME and look great. I should have bought these years ago!
Would Recommend


so far everthing is great
5.0
11 years ago
skinnie2
portsmouth,va.
Verified
i ordered the bilsteins for my '32.showed them to a friend with same car. he tested them liked, them so he kept them,and i ordered another pair installed them and car rides and handles great....thanks "bragg"
Would Recommend
Showing 8 of 8 reviews
