|
#10461B58093
Boyd Coddington 61B-58093 Smoothie Series Gloss Blk. Wheel
- 15 inch diameter
- Gloss Black
- Each
$144.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 8" Width, 4" Wheel Backspace, Gloss
- 15 inch diameter
- Gloss Black
- Each
- Steel
Key Specs
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. | 5x5.5 in. |
| Wheel Backspace | 4" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | -12 mm |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBoyd Coddington Wheels 61B-58093 Details
Boyd Coddington Wheels 61B-58093 Details
Boyd Coddington 61B Smoothie Series Gloss Black Wheel, 15 x 8, 5 x 5.00/5.50 in. Bolt Circle, 4.00 in Backspace
- 15 inch Diameter
- Gloss Black
- Each
- Steel
Boyd Coddington Wheels 61B-58093 Specifications
Boyd Coddington Wheels 61B-58093 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 61B-58093 |
| Brand | Boyd Coddington Wheels |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. | 5x5.5 in. |
| Wheel Backspace | 4" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | -12 mm |
| Wheel Backspace Range | 4.000" - 4.499" |
| Finish | Gloss |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| GENERAL | |
| Wheel Rim Finish | Gloss |
| Center Bore Diameter | 3.7" |
| Load Capacity | 2100 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 810041711175 |
| TPMS Sensor Compatible | Yes |
| Wheel Construction | 2-Piece |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Valve Stems Included | No |
