|
#10461B56090
Boyd Coddington 61B-56090 Smoothie Series Gloss Blk. Wheel
- 15 inch diameter
- Gloss Black
- Each
$129.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
6" Width, 5x4.5 in. Wheel Bolt Pattern (in.), Gloss
- 15 inch diameter
- Gloss Black
- Each
- Steel
Key Specs
| Width | 6" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Backspace | 3.63" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | 3 mm |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBoyd Coddington Wheels 61B-56090 Details
Boyd Coddington Wheels 61B-56090 Details
Boyd Coddington 61B Smoothie Series Gloss Black Wheel, 15 in. x 6 in., 5 x 4.50/4.75 in. Bolt Circle, 3.63 in Backspace
- 15 inch Diameter
- Gloss Black
- Each
- Steel
Boyd Coddington Wheels 61B-56090 Specifications
Boyd Coddington Wheels 61B-56090 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 61B-56090 |
| Brand | Boyd Coddington Wheels |
| Width | 6" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Backspace | 3.63" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | 3 mm |
| Wheel Backspace Range | 3.500" - 3.999" |
| Finish | Gloss |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| GENERAL | |
| Wheel Rim Finish | Gloss |
| Center Bore Diameter | 3.7" |
| Load Capacity | 2100 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 810041711045 |
| TPMS Sensor Compatible | Yes |
| Wheel Construction | 2-Piece |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Valve Stems Included | No |
