|
#10461B55090
Boyd Coddington Wheels 61B-55090 Smoothie Series Gloss Blk. Wheel
- 15 inch diameter
- Gloss Black
- Each
Discontinued
This item is currently not available
Shop all Wheels
Product Summary
5" Width, 3" Wheel Backspace, 0 mm Wheel Offset, Gloss
- 15 inch diameter
- Gloss Black
- Each
- Steel
Key Specs
| Width | 5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. | 5x4.75 in. |
| Wheel Backspace | 3" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | 0 mm |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBoyd Coddington Wheels 61B-55090 Details
Boyd Coddington Wheels 61B-55090 Details
Boyd Coddington 61B Smoothie Series Gloss Black Wheel, 15 x 5, 5 x 4.50/4.75 inch Bolt Circle, 3.00 in Backspace
- 15 inch Diameter
- Gloss Black
- Each
- Steel
Boyd Coddington Wheels 61B-55090 Specifications
Boyd Coddington Wheels 61B-55090 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 61B-55090 |
| Brand | Boyd Coddington Wheels |
| Width | 5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. | 5x4.75 in. |
| Wheel Backspace | 3" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | 0 mm |
| Wheel Backspace Range | 3.000" - 3.499" |
| Finish | Gloss |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| GENERAL | |
| Wheel Rim Finish | Gloss |
| Center Bore Diameter | 3.7" |
| Load Capacity | 2100 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 810041710987 |
| TPMS Sensor Compatible | Yes |
| Wheel Construction | 2-Piece |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Valve Stems Included | No |
