|
#9807199
Autolite AR3910X 14mm Racing Spark Plug, 5/8 Inch hex, 3/4 Reach
Out of Stock
This item is currently not available
Shop all Autolite Racing Spark Plugs
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAutolite AR3910X Details
Autolite AR3910X Details
Autolite Racing spark plugs feature a X gap ground electrode, anti-corrosive nickel plating, and large ground electrode for better heat transfer. Heat range needed with Standard tip or Power tip Coldest.
- 14 mm plug
- .75" reach
- 5/8" hex
- Gasket seat
- Non-resistor
- X gap ground style
- Vendor Number: AR3910X
Please use the Vendor Number to reference the PDF chart links listed.
Please use the Vendor Number to reference the PDF chart links listed.
Application
Charts
Guides & Documents
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
Autolite AR3910X Specifications
Autolite AR3910X Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | AR3910X |
| Brand | Autolite |
| Thread Pitch | 14mm |
| GENERAL | |
| Spark Plug Seat Style | Gasket |
| Seat Taper | Gasket |
| Spark Plug Reach | 0.75" |
| Resistor | No |
| Insulator Type | Non-projected |
| Core Material | Copper |
| Tip Material | Chromium Nickel Alloy |
| Wrench Size | 5/8" |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 009100032218 |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would buy this product again
5.0
3 years ago
Bill
East Haven Connecticut
Verified
Great price used in my grandsons quarter midget race kart
Showing 1 of 1 reviews

