|
#182201015
AutoMeter 201015 Cobra Air-Core Water Temperature Gauge, 2-1/16
- Traditional incandescent lighting illuminates around the perimeter of the dial
- 12 and 16 volt compatible, well-suited with nearly every street car or race car electrical system
- Gauge kit includes 1/8” NPT temperature sender, 3/8” and 1/2" NPT adapters, bulb and socket assembly, red and green bulb covers, mounting hardware, and detailed instructions for installation
$83.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2-5/8" Gauge Diameter, Black, White
- Traditional incandescent lighting illuminates around the perimeter of the dial
- 12 and 16 volt compatible, well-suited with nearly every street car or race car electrical system
- Gauge kit includes 1/8” NPT temperature sender, 3/8” and 1/2" NPT adapters, bulb and socket assembly, red and green bulb covers, mounting hardware, and detailed instructions for installation
- AutoMeter’s race proven air-core electric instruments provide quick and accurate readings while keeping hazardous fluids outside of the vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 201015 |
| Brand | AutoMeter |
| Gauge Diameter | 2-5/8" |
| Gauge Range | 100-250 °F |
| Bezel Finish | Chrome |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAutoMeter 201015 Details
AutoMeter 201015 Details
This vintage instrument series is designed to accurately re-create the period correct details of the instruments used in the original Cobra Roadster while incorporating the latest technology advancements in performance gauges from Auto Meter. This black dial face temperature meter features incandescent through the dial backlighting with white pointers, traditional numbers and tick marks, and is finished with flat glass and scalloped chrome bezels.
- Short Sweep Electric Water Temperature
- 100-250 ºF
- Mounts in 2-1/16" Hole
Includes;
- 1/8" NPTF Sending Unit (sensor) with 1/4" NPT adapter
- Mounting hardware
- Incandescent Backlighting
- Requires 18 gauge electrical wire and ring or spade terminal connections for installation (not included)
Ships with the following AutoMeter products:
Sending Unit(s): 2258
Adapters/Fittings: 3/8" NPT and 1/2" NPT adapter fittings
Bulb & Socket: 3220
Light Covers: Red 3214 & Green 3215
Mounting Hardware: 2230
Ships with the following AutoMeter products:
Sending Unit(s): 2258
Adapters/Fittings: 3/8" NPT and 1/2" NPT adapter fittings
Bulb & Socket: 3220
Light Covers: Red 3214 & Green 3215
Mounting Hardware: 2230
Charts
Guides & Documents
AutoMeter 201015 Specifications
AutoMeter 201015 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 201015 |
| Brand | AutoMeter |
| Gauge Diameter | 2-5/8" |
| Gauge Range | 100-250 °F |
| Bezel Finish | Chrome |
| GENERAL | |
| Gauge Series | Analog |
| Gauge Style | Electric |
| Gauge Face Color | Black |
| Lettering Color | White |
| Needle Color | White |
| Lighted | Yes |
| Body Diameter | 2.04" |
| Body Length | 1.55" |
| Depth | 2.60" |
| Center to Center | 1.62" |
| Stud Length | 1.07" |
| Stud Diameter | .16" |
| Bezel Style | Street Rod |
| Light Color | White Incandescent |
| Sending Unit Included | Yes |
| Included Adapter/Fitting | 3/8" NPT and 1/2" NPT adapter fittings |
| Lighting Type | Incandescent |
| Includes Bulb and Socket | Yes |
| Includes Light Covers | Yes |
| Includes Mounting Bracket(s) | Yes |
| Notes | Includes 1/8" NPT sender with 3/8" NPT and 1/2" NPT adapters. Has green and red light bulb covers. |
| GTIN Code | 046074147401 |
| Sold in Quantity | Each |
