$127 Off
$127 Off
|
#91018664
Aeromotive 18664 Stealth Fuel Cell, 15 Gallon
- Kit includes a stealth 340 LPH in-tank fuel pump
- Will work with both carbureted and EFI systems
- Has two AN8 vents with rollover valves and return line provisions
Discontinued
This item is currently not available
Shop all Fuel Cells
Product Summary
Universal Fit, 15 gallons Capacity, 20" Overall Length
- Kit includes a stealth 340 LPH in-tank fuel pump
- Will work with both carbureted and EFI systems
- Has two AN8 vents with rollover valves and return line provisions
- Has a universal 0-90 Ohm fuel level sender
- Features a standard 12-bolt flush mount lid assembly
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAeromotive 18664 Details
Aeromotive 18664 Details
Finally, a truly universal system that is built for street rods, drag racing, off-road, autocross, drifting and any other performance application you can think of! This complete unit has all the advantages of an in-tank fuel system; quiet cool operation, ideal fuel pump environments and a serious reduction in installation time and investment. In addition, this system eliminates the risk of fuel pump cavitation due to hard cornering, launching or braking thanks to innovative baffling built into each tank.
- Includes Stealth 340 LPH in-tank fuel pump
- Works with both carbureted and EFI systems
- Return line provisions
- Two AN8 vents with rollover valves
- Universal 0-90 Ohm fuel level sender
- Standard 12-bolt flush mount lid assembly
- Natural aluminum finish
- Ready to go simple installation
Item Details
20" x 19" x 10"Charts
Fuel Pump Flow Chart (GIF)
Guides & Documents
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
Aeromotive 18664 Specifications
Aeromotive 18664 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 18664 |
| Brand | Aeromotive |
| Capacity | 15 gallons |
| Material Type | Aluminum |
| GENERAL | |
| Overall Length | 20" |
| Overall Height | 10" |
| Overall Width | 19" |
| Overall Length Range | 20.00" to 20.99" |
| Overall Height Range | 10.00" to 10.99" |
| Overall Width Range | 19.00" to 19.99" |
| Finish | Natural |
| Color | Natural |
| Outlet Fitting Quantity | 1 |
| Outlet Fitting | -8 AN |
| Return Fitting | -8 AN |
| Fuel Cell Cap Style | Aircraft Flush Cap |
| Safety Foam Included | No |
| Pickup Tube Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 684980004649 |
