|
#25855074520
Aero 55-074520 55 Series 15x7 Wheel, 4-lug, 4x4.5 BP, 2 Inch BS
1 Inch3 Inch3.5 Inch
$86.99
/each
Factory Shipped
$90.39
Save $3.40
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 2" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAero 55-074520 Details
Aero 55-074520 Details
Aero Race Wheels 55 Series steel wheels are designed for oval track use. The roll-formed 55 Series wheels have a 7-hole D-window center disc made of HSLA material for strength and durability. They feature knife edged bead humps, maximum bead seats, and low run-out.
- Recommended for oval track use
- Must use 1" O.D. lug nuts with 45 degree taper
Learn more about determining the proper wheel offset, torque sequence, and bolt pattern for your application by reading our tech article, Racing Wheel Principles.
Aero 55-074520 Specifications
Aero 55-074520 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 55-074520 |
| Brand | Aero |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 2" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 2.000" - 2.499" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Silver |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 4 on 4.5" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| Weight | 23 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Beadlock | No |
