Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAero 55-004530 Details
Aero 55-004530 Details
Aero Race Wheels 55 Series steel wheels are designed for oval track use. The roll-formed 55 Series wheels have a 7-hole D-window center disc made of HSLA material for strength and durability. They feature knife edged bead humps, maximum bead seats, and low run-out.
- Recommended for oval track use
- Must use 1" O.D. lug nuts with 45 degree taper
Learn more about determining the proper wheel offset, torque sequence, and bolt pattern for your application by reading our tech article, Racing Wheel Principles.
Aero 55-004530 Specifications
Aero 55-004530 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 55-004530 |
| Brand | Aero |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 3.000" - 3.499" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Silver |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 4 on 4.5" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| Weight | 25 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Beadlock | No |
Ratings & Reviews
4
1 Review
Ratings & Reviews
4
1 Review
4
1 reviews
5
0
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great rim, packaging allows shipping damage.
4.0
8 years ago
Capt Lissard
Indianapolis
Verified
They work as expected.
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
