-10%
-10%
|
#25853984710GRN
Aero 53-984710GRN 53 Series 15x8 Wheel, BL, 5 on 4-3/4, 1 Inch BS IMCA
$213.99
/each
Factory Shipped
$238.07
Save $24.08
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 1" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAero 53-984710GRN Details
Aero 53-984710GRN Details
Aero Race Wheels 53 Series steel wheels are designed for dirt oval track use only. The roll-formed 53 Series wheels feature a 7-hole D-window center disc made of HSLA material for strength and durability. They also come with inner and outer beadlock rings that are CNC laser cut, using 16 zinc plated flange bolts. All beadlocks include mudcover installation kits with mudcover tabs incorporated into the inner ring to eliminate the need for welding.
- Recommended for dirt track use only
- Designed for vehicles up to 3500 lbs.
- Must use 1" O.D. lug nuts with 45 degree taper
- Standard beadlock ring is yellow
Note: These 15x8 5-lug 53 Series wheels come with an IMCA sanctioning sticker.
Learn more about determining the proper wheel offset, torque sequence, and bolt pattern for your application by reading our tech article, Racing Wheel Principles.
Aero 53-984710GRN Specifications
Aero 53-984710GRN Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 53-984710GRN |
| Brand | Aero |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 1" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 1.000" - 1.999" |
| Finish | Chrome |
| Color | Green |
| Beadlock Included | Yes |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 4.75" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | Yes |
| DOT-Approved | No |
| Position | Front and Rear |
| Weight | 25 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | IMCA spec wheel. |
| Beadlock | Yes |
