-9%
-9%
|
#25853905050GOL
Aero 53-905050GOL 53 Series 15x10 Wheel, BLock, 5x5 BP, 5" BS
$247.99
/each
Factory Shipped
$275.53
Save $27.54
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | 5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAero 53-905050GOL Details
Aero 53-905050GOL Details
Aero Race Wheels 53 Series steel wheels are designed for dirt oval track use only. The roll-formed 53 Series wheels feature a 7-hole D-window center disc made of HSLA material for strength and durability. They also come with inner and outer beadlock rings that are CNC laser cut, using 16 zinc plated flange bolts. All beadlocks include mudcover installation kits with mudcover tabs incorporated into the inner ring to eliminate the need for welding.
- Recommended for dirt track use only
- Designed for vehicles up to 4000 lbs.
- Must use 1" O.D. lug nuts with 45 degree taper
- Standard beadlock ring is yellow
Learn more about determining the proper wheel offset, torque sequence, and bolt pattern for your application by reading our tech article, Racing Wheel Principles.
Aero 53-905050GOL Specifications
Aero 53-905050GOL Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 53-905050GOL |
| Brand | Aero |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | 5" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 5.000" - 5.499" |
| Finish | Chrome |
| Color | Gold |
| Beadlock Included | Yes |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 5" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | Yes |
| DOT-Approved | No |
| Weight | 27 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Beadlock | Yes |
