|
#25833984220RED
Aero 33-984220RED 33 Series 13x8 Wheel, Lite, 4x4.25 BP 2 In. BS
$230.99
/each
Factory Shipped
$240.99
Save $10.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 13 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.25 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x108 mm |
| Wheel Backspace | 2" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAero 33-984220RED Details
Aero 33-984220RED Details
Aero Race Wheels 33 Series steel wheels are designed for dirt oval track use only. The CNC roll-formed 33 Series wheels have very low run-out beadlocks, using 16 zinc plated flange bolts. They feature a 7-hole D-window center disc made of HSLA material and include a mudcover installation kit. Mudcover tabs are incorporated into the inner ring to eliminate the need for welding.
- Recommended for dirt use only
- Designed for vehicles up to 2500 lbs.
- Must use 1" O.D. lug nuts with 45 degree taper
- Standard beadlock ring is yellow
Learn more about determining the proper wheel offset, torque sequence, and bolt pattern for your application by reading our tech article, Racing Wheel Principles.
Aero 33-984220RED Specifications
Aero 33-984220RED Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 33-984220RED |
| Brand | Aero |
| Wheel Diameter | 13 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.25 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x108 mm |
| Wheel Backspace | 2" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 2.000" - 2.499" |
| Finish | Chrome |
| Color | Red |
| Beadlock Included | Yes |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 4 on 4.25" |
| Diameter | 13" |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | Yes |
| DOT-Approved | No |
| Weight | 21 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Beadlock | Yes |
