|
#25833104210
Aero 33-104210 33 Series 13x10 Wheel, Lite, 4x4.25 BP, 1 Inch BS
2 Inch3 Inch4 Inch
$195.99
/each
Factory Shipped
$203.71
Save $7.72
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 13 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.25 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x108 mm |
| Wheel Backspace | 1" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAero 33-104210 Details
Aero 33-104210 Details
Aero Race Wheels 33 Series steel wheels are designed for dirt oval track use only. The CNC roll-formed 33 Series wheels have very low run-out beadlocks, using 16 zinc plated flange bolts. They feature a 7-hole D-window center disc made of HSLA material and include a mudcover installation kit. Mudcover tabs are incorporated into the inner ring to eliminate the need for welding.
- Recommended for dirt use only
- Designed for vehicles up to 2500 lbs.
- Must use 1" O.D. lug nuts with 45 degree taper
- Standard beadlock ring color is matched to the wheel color
Learn more about determining the proper wheel offset, torque sequence, and bolt pattern for your application by reading our tech article, Racing Wheel Principles.
For off road use only. The following must be considered when using Aero wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Aero wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
For off road use only. The following must be considered when using Aero wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Aero wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
Guides & Documents
Aero 33-104210 Specifications
Aero 33-104210 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 33-104210 |
| Brand | Aero |
| Wheel Diameter | 13 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.25 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x108 mm |
| Wheel Backspace | 1" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | -114 mm |
| Wheel Backspace Range | 1.000" - 1.999" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Beadlock Included | Yes |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 4 on 4.25" |
| Diameter | 13" |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | Yes |
| DOT-Approved | No |
| Weight | 23 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | Beadlock ring color matched to wheel color |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Beadlock | Yes |

