|
#25831984520GOL
Aero 31-984520GOL 31 Series 13x8 Wheel, Spun 4x4.5 BP 2 Inch BS
$158.99
/each
Factory Shipped
$165.56
Save $6.57
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 13 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 2" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAero 31-984520GOL Details
Aero 31-984520GOL Details
Aero Race Wheels 31 Series steel wheels are designed for asphalt oval track use only. The CNC spun-formed 31 Series wheels have extremely low run-outs. They feature a 7-hole D-window center disc made of HSLA material with a new torque ring design.
- Recommended use for asphalt only
- Designed for vehicles up to 2500 lbs.
- Must use 1" O.D. lug nuts with 45 degree taper
- 31 Series DO NOT have safety bead humps
Learn more about determining the proper wheel offset, torque sequence, and bolt pattern for your application by reading our tech article, Racing Wheel Principles.
Aero 31-984520GOL Specifications
Aero 31-984520GOL Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 31-984520GOL |
| Brand | Aero |
| Wheel Diameter | 13 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 2" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 2.000" - 2.499" |
| Finish | Chrome |
| Color | Gold |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 4 on 4.5" |
| Diameter | 13" |
| GENERAL | |
| Position | Front and Rear |
| Weight | 14 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Beadlock | No |
