|
#25830984230BLK
Aero 30-984230BLK 30 Series 13x8 Inch Wheel, 4x4.25 BP 3 Inch BS
$139.99
/each
Factory Shipped
$146.03
Save $6.04
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 13 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.25 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x108 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAero 30-984230BLK Details
Aero 30-984230BLK Details
Aero Race Wheels 30 Series steel wheels are designed for asphalt or dirt oval track use. The roll-formed 30 Series wheels have low run-out with knife-edged bead humps. They feature a 7-hole D-window center disc made of HSLA material with a new torque ring design.
- Can be used for both dirt and asphalt
- Designed for vehicles up to 2500 lbs.
- Must use 1" O.D. lug nuts with 45 degree taper
- All 30 Series have safety bead humps
Aero 30-984230BLK Specifications
Aero 30-984230BLK Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 30-984230BLK |
| Brand | Aero |
| Wheel Diameter | 13 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.25 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x108 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 3.000" - 3.499" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Black Chrome |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 4 on 4.25" |
| Diameter | 13" |
| GENERAL | |
| Position | Front and Rear |
| Weight | 17 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Beadlock | No |
