|
#25830204040
Aero 30-204040 30 Series 13x10 Inch Wheel, 4 on 4 BP, 4 Inch BS
2 Inch3 Inch5 Inch
$133.99
/each
Factory Shipped
$138.84
Save $4.85
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 13 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x101.6 mm |
| Wheel Backspace | 4" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAero 30-204040 Details
Aero 30-204040 Details
Aero Race Wheels 30 Series steel wheels are designed for asphalt or dirt oval track use. The roll-formed 30 Series wheels have low run-out with knife-edged bead humps. They feature a 7-hole D-window center disc made of HSLA material with a new torque ring design.
- Can be used for both dirt and asphalt
- Designed for vehicles up to 2500 lbs.
- Must use 1" O.D. lug nuts with 45 degree taper
- All 30 Series have safety bead humps
Note: The 4-on-4" bolt pattern will work on 4 on 100 mm if not using 5/8" studs.
Learn more about determining the proper wheel offset, torque sequence, and bolt pattern for your application by reading our tech article, Racing Wheel Principles.Aero 30-204040 Specifications
Aero 30-204040 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 30-204040 |
| Brand | Aero |
| Wheel Diameter | 13 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x101.6 mm |
| Wheel Backspace | 4" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 4.000" - 4.499" |
| Finish | Chrome |
| Color | Chrome |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 4 on 4" |
| Diameter | 13" |
| GENERAL | |
| Position | Front and Rear |
| Weight | 19 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Beadlock | No |

