Rebate
Rebate
|
#425WHL00016
APR WHL00016 A01 Flow Formed Wheels, 18X8.5, Gunmetal Grey, Each
$322.15
/each
Factory Shipped
$357.95
Save $35.80
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
18 Inch Wheel Diameter, 8.5" Width, 45 mm Wheel Offset
Rebates Available
See rebate detailsKey Specs
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Width | 8.5" |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x112 mm |
| Wheel Backspace | 6.52" |
| Wheel Material Type | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAPR WHL00016 Details
APR WHL00016 Details
The APR A01 Flow Formed Wheels are manufactured using the latest strengthening and weight savings techniques to provide an attractive solution ready for the street and track. This race inspired wheel design features a curved 5-spoke Y design with a deep outer rim inlay, and weight saving spoke pockets. The A01 is the perfect wheel for anyone who values performance, style and strength at an affordable price.
Features:
Rebates
APR 10% Off Select Parts Spring Promotion 2026

Holley's Euro Brands Precision Performance Sale, running from May 11, 2026, through May 31, 2026. For a limited time, customers can save 10% off on select APR branded parts. Sale prices apply to purchases made during the sale period only.
Guides & Documents
APR WHL00016 Specifications
APR WHL00016 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | WHL00016 |
| Brand | APR |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Width | 8.5" |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x112 mm |
| Wheel Backspace | 6.52" |
| Wheel Material Type | Aluminum |
| Wheel Offset | 45 mm |
| Wheel Backspace Range | 6.500" - 6.999" |
| Finish | Satin |
| Color | Gunmetal |
| Material Type | Flow Formed Aluminum |
| GENERAL | |
| Load Capacity | 1543 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 810009932406 |
| TPMS Sensor Compatible | Yes |
| Wheel Construction | 1-Piece |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |

