$220 Off
$220 Off
|
#425MUH0011
APR MUH0011 Premium Sound Absorption Muffler, Dual, 70mm/2.75" In
- T304 stainless steel construction
- Unrestrictive straight through design
- Sound absorption muffler
$211.92
/each
Factory Shipped
$431.95
Save $220.03
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Straight-Through Muffler Type, Brushed
- T304 stainless steel construction
- Unrestrictive straight through design
- Sound absorption muffler
- Brushed finish
- TIG-welding throughout
Key Specs
| MFG. Part # | MUH0011 |
| Brand | APR |
| Muffler Type | Straight-Through |
| Inlet Diameter | 2.75" |
| Outlet Diameter | 2.75" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAPR MUH0011 Details
APR MUH0011 Details
APR's premium line of sound absorption mufflers are now available! Perfect for the do-it-yourself enthusiast fabricating a custom exhaust system, these mufflers tame your exhaust note and leave a pleasant growl that's sure to turn heads.
Internally the system is filled with sound absorption material wrapped around dual perforated 70mm (2.75") pipe. This is a straight through muffler design. There are no twists, turns, or baffles to slow exhaust flow. You'll get full uninterrupted flow for maximum power.
The whole system is made from T304 stainless steel and features strong and attractive TIG-welding throughout. The system is stamped with an APR logo and rolled with two sets of double ridges for additional structural strength and killer looks. To top it off, each system is fully brushed clean providing an attractive premium finish.
- T304 stainless steel construction
- Unrestrictive straight through design
- Sound absorption muffler
- Brushed finish
- TIG-welding throughout
- Dual 70mm (2.75") centered inlet and outlet
- Oval 217mm (8.54") x 134mm (5.285") x 210mm (8.27") external dimensions
- Stamped APR Logo
- Rolled external structural and visual ridges
APR MUH0011 Specifications
APR MUH0011 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | MUH0011 |
| Brand | APR |
| Muffler Type | Straight-Through |
| Inlet Diameter | 2.75" |
| Outlet Diameter | 2.75" |
| GENERAL | |
| Reversible | Yes |
| Overall Length | 8.27" |
| Overall Width | 8.540" |
| Overall Thickness | 5.285" |
| Material Type | 304 Stainless Steel |
| Finish | Brushed |
| Exhaust Tip Included | No |
| Gasket(s) Included | No |
| Hardware Included | No |
| Inlet Location | Offset |
| Outlet Location | Offset |
| Outlet Quantity | Two |
| Inlet Quantity | Two |
| GTIN Code | 810009934219 |
| Sold in Quantity | Each |

