$111 Off
$111 Off
|
#10684295-S-NA-Y
AFCO 84295-S-NA-Y 1960-1978 Mopar A, B, E-Body Radiator, 26 x 22 Inch
$699.99
/each
Factory Shipped
$810.99
Save $111.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Downflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper passenger side |
| Outlet Location | Lower driver side |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAFCO 84295-S-NA-Y Details
AFCO 84295-S-NA-Y Details
AFCO's Direct Fit aluminum radiators will bolt directly into your Chrysler A, B, or E-Body with no hassles. AFCO ensures that the bolt holes will line up, cooling lines are in the proper locations, your choice of either a driver's side or passenger side lower hose application, and OEM fan shrouds and accessories bolt up with ease. Plus, with two rows of 1" cores perfectly matched to the application, this unit has the capacity to cool both Small Blocks and Big Blocks (even with a power adder!).
- 100% aluminum construction (no epoxy)
- Furnace brazed core - 2 rows of 1" tubes
- Tanks are made of .080” aluminum for strength and durability
- TIG welded by skilled craftsmen
- Factory fan shroud provisions
- Inlets and outlets are factory-style and in stock locations
- Billet filler necks feature screw-in bleed – won't crack or leak with age
- Factory pressure-tested
Learn more about how radiators work and selecting the proper radiator for your vehicle by reading our tech article. Radiator Cooling Performance.
When selecting Finish and Fan Shroud Finish, here are the abbreviations:
Finish
S = Satin
B = Black
P = Polished
Fan Shroud Finish
NA = No Fan and Shroud
SS = Single Fan, Satin
SP = Single Fan, Polished
SB = Single Fan, Black
DS = Dual Fan, Satin
DP = Dual Fan, Polished
DB = Dual Fan, Black
When selecting Finish and Fan Shroud Finish, here are the abbreviations:
Finish
S = Satin
B = Black
P = Polished
Fan Shroud Finish
NA = No Fan and Shroud
SS = Single Fan, Satin
SP = Single Fan, Polished
SB = Single Fan, Black
DS = Dual Fan, Satin
DP = Dual Fan, Polished
DB = Dual Fan, Black
Application
- '62 Dart
- '62-'64 Polara, 330, 440
- '65-'76 Coronet
- '65-'74 Satellite, Belvedere
- '62-'64 Fury, Sport Fury, Savoy Belvedere
- '67-'72 GTX
- '68-'75 Road Runner
- '68-'71 Super Bee
- '66-'78 Charger
- '69 Daytona
- '70 Superbird
- '75-'78 Fury (Salon/'75 Road Runner)
- '70-'74 Barracuda, Cuda
- '70-'74 Challenger (R/T, T/A, Rallye)
Charts
Instructions (PDF)
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
AFCO 84295-S-NA-Y Specifications
AFCO 84295-S-NA-Y Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 84295-S-NA-Y |
| Brand | AFCO |
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Downflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper passenger side |
| Outlet Location | Lower driver side |
| Row Quantity | 2 |
| Tube Size | 1" |
| Overall Width Range | 26.00" to 26.99" |
| Overall Width | 26.38" |
| Overall Height Range | 22.00" to 22.99" |
| Overall Height | 22" |
| Overall Thickness | 3" |
| Core Width Range | 21.00" to 21.99" |
| Core Width | 21.5" |
| Core Height Range | 17.00" to 17.99" |
| Core Height | 17.5" |
| Core Thickness | 2.13" |
| Finish | Satin |
| Cooling Fan | Not Included |
| Transmission Cooler | Yes |
| Shroud Included | No |
| GENERAL | |
| Inlet Size | 1.5 |
| Fan Included | No |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1979 Chrysler Cordoba
1963-1964 Dodge 330
1963-1964 Dodge 440
1977-1978 Dodge Charger
1966-1976 Dodge Coronet
1963-1976 Dodge Dart
1961-1962 Dodge Lancer
1978 Dodge Monaco
1962-1964 Dodge Polara
1971-1974 Plymouth Barracuda
1965-1971 Plymouth Belvedere
1962-1978 Plymouth Fury
1968-1971 Plymouth GTX
1975 Plymouth Roadrunner
1967-1971 Plymouth Satellite
1962-1964 Plymouth Savoy
1971-1976 Plymouth Scamp
1964-1969 Plymouth Valiant

