|
#10680133N
AFCO 80133N Double Pass Racing Radiator-16 Inch Height-1.25 Inch Inlet
$504.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Radiator Style | Double Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper passenger side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAFCO 80133N Details
AFCO 80133N Details
AFCO Double Pass provide more cooling over standard type radiators, with less than 2 oz. of added weight. Common temperature drops are 10-20 degrees when replacing a standard configuration radiator of equal core size. Keeps your mind off the water temp and puts it onto the race track.
Double pass radiators gain their efficiency by first passing the fluid over the top half of the radiator and then the bottom half, giving the radiator the ability to dissipate heat twice.
AFCO uses an exclusive 360 degree TIG-welded baffle that splits the radiator core into two sections. This 360 degree baffle effectively creates two radiators out of one and assures that you wont have any coolant that has entered the radiator but never made it across the core. This is superior to utilizing silicone to seal internal baffles, or worse, a partial weld that allows the coolant to bypass the radiator core completely.
Learn more about how radiators work and selecting the proper radiator for your vehicle by reading our tech article. Radiator Cooling Performance.
Item Details
Filler Location: LOutlet Angle Up/In: 0°
Dry Weight: 13.2 LBS
Specs
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
AFCO 80133N Specifications
AFCO 80133N Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 80133N |
| Brand | AFCO |
| Radiator Style | Double Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper passenger side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
| Row Quantity | 2 |
| Tube Size | 1" |
| Overall Width Range | 27.00" to 27.99" |
| Overall Width | 27.25" |
| Overall Height Range | 16.00" to 16.99" |
| Overall Height | 16" |
| Overall Thickness | 3.125" |
| Core Width Range | 22.00" to 22.99" |
| Core Width | 22.25" |
| Core Height Range | 15.00" to 15.99" |
| Core Height | 15.75" |
| Core Thickness | 2.25" |
| Finish | Satin |
| Cooling Fan | Not Included |
| Transmission Cooler | No |
| Shroud Included | No |
| GENERAL | |
| Inlet Size | 1.25 |
| Fan Included | No |
| Notes | 1/4" NPT air bleed fitting. NO FILLER NECK! 1/2" NPT fitting for sensor. |
| Sold in Quantity | Each |

