|
#10623600CR
AFCO 23600CR 10 Inch Extreme Chrome Coil-Over Spring, 600 Rate
- Manufactures using industry exclusive 360° polished wire
- Features a high quality REAL chrome finish that will last for years to come
- Both ends are squared to ensure proper fitment
$76.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Universal Position, 600 lbs. Spring Rate
- Manufactures using industry exclusive 360° polished wire
- Features a high quality REAL chrome finish that will last for years to come
- Both ends are squared to ensure proper fitment
- Has a 600 lb. spring rate and a 10" free height
- Guaranteed to remain within 2% of the original nominal free height
Key Specs
| MFG. Part # | 23600CR |
| Position | Universal |
| Spring Rate | 600 lbs. |
| Free Height | 10" |
| Inside Diameter | 2.63" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAFCO 23600CR Details
AFCO 23600CR Details
Whether you are building a purpose-built drag strip machine or a beautiful show car, Extreme Chrome coilover springs will provide the strength, durability and show stopping good looks you desire.
- Industry exclusive 360° polished wire
- High quality REAL chrome finish
- Looks great from any angle - not just on the outside edge
- 2-5/8" inside diameter
All AFCOILS® carry a lifetime warranty to remain within 2% of the original nominal free height.
Charts
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
AFCOILS® springs are manufactured using the finest spring material available. They are designed for extended life and consistent performance. They are guaranteed to do the job for which they are designed for as long as they are owned by the original purchaser.
AFCO will replace any AFCOILS® spring that ever exceeds the maximum allowable 2% loss of free height from original nominal specification. One way freight is included.
- Guarantee applies to original retail purchaser only.
- Damaged springs not covered by warranty.
- Spring must be returned to AFCO freight prepaid along with a copy of the original invoice.
- No other warranty, either expressed or implied, applies to AFCOILS® springs.
AFCO 23600CR Specifications
AFCO 23600CR Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 23600CR |
| Brand | AFCO |
| Position | Universal |
| Spring Rate | 600 lbs. |
| Free Height | 10" |
| Inside Diameter | 2.63" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Chrome |
| Color | Natural |
| Spring Rate Range | 600 - 699 lbs. |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Progressive Rate Spring | No |
| Coil Spring End (A) | Square |
| Coil Spring End (B) | Square |
| Wire Diameter | 0.55" |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would buy this again
5.0
5 years ago
jsbiohazard
omaha, ne
Verified
great selection
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
