|
#913S3400
XS Power S3400 Powercell Battery, 12 Volt, AGM, 10.24x7.16x6.89
- 12 volt
- 10.25" x 7.16" x 6.89"
- AGM battery
$429.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, AGM Battery Type, 10.240" Overall Length
- 12 volt
- 10.25" x 7.16" x 6.89"
- AGM battery
- Max Amps 3,300
- Cranking Amps at 32 Deg.: 1,150
Key Specs
| MFG. Part # | S3400 |
| Battery Type | AGM |
| Battery BCI Group | 34 |
| Cranking Amps (32 deg. F) | 1,150 amps |
| Voltage | 12 volts |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Liquid/Compound Return Policy
For health, safety, and product integrity reasons, only unopened, sealed items are eligible for return or credit.
Return PolicyXS Power S3400 Details
XS Power S3400 Details
XS Power Batteries No. S3400
- 12 Volt
- 10.25" x 7.16" x 6.89"
- AGM Battery
- Max Amps 3,300
- Cranking Amps at 32 Deg.: 1,150
- RC: 160 Min.
- AH: 80
- 580 and M6 Terminal Hardware Included
XS Power S3400 Specifications
XS Power S3400 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | S3400 |
| Brand | XS Power |
| Battery Type | AGM |
| Battery BCI Group | 34 |
| Cranking Amps (32 deg. F) | 1,150 amps |
| Voltage | 12 volts |
| GENERAL | |
| GTIN Code | 692209012597 |
| Overall Length | 10.240" |
| Overall Width | 6.890" |
| Overall Height | 7.240" |
| Battery Terminals | Top |
| Battery Usage | Starting |
| Cranking Amps (0 deg. F) | 1,012 amps |
| Battery Reserve Capacity | 160 minutes |
| Weight | 49.970 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | 580 and M6 terminal hardware included. |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Would recommend to Jesus if he had a car
5.0
3 years ago
96Jeep
Gravel Ridge, AR
Verified
I never thought I'd find a battery cranking out 3000+ amps. The cold has been brutal and I have no trouble what so ever getting my Jeep to run thanks to this battery. Can't believe I didn't find it sooner. Won't have to replace this bad boy for a lifetime it seems!
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

