|
#8022550ST
Winters Performance SR2550STB SR2980 Nostalgia V8 Quickchange, Plain
- Available in either plain finish or a polished center section
- They measure 56" from hub to hub and have both 5 on 4 1/2" and 5 on 4 3/4" bolt patterns
- Designed to accept the new style big Ford brakes with a 2 1/2" offset and the standard Spicer 1310 Chevy 3-1/4" u-joint
$3,886.99
/each
In Stock
Order soon, only 3 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Rear Position, 56" Overall Width, Gray
- Available in either plain finish or a polished center section
- They measure 56" from hub to hub and have both 5 on 4 1/2" and 5 on 4 3/4" bolt patterns
- Designed to accept the new style big Ford brakes with a 2 1/2" offset and the standard Spicer 1310 Chevy 3-1/4" u-joint
- 4.33 ring and pinion is mounted on a wedgelock differential and accepts common 6 spline quick change gears (not included but available separately)
- Features a semi-floating axel type and a limited slip differential
Key Specs
| MFG. Part # | SR2550STB SR2980 |
| Position | Rear |
| Overall Width | 56" |
| Axle Splines | 31 |
| Axle Type | Semi-Floating |
Need To Know
Truck Shipment
Truck shipments must be pre-paid with a credit card, certified check or money order
Need help?
855.313.9176Ineligible for Return
Contains items that cannot be returned
Winters SR2550STB SR2980 Details
Winters SR2550STB SR2980 Details
Finally an all new V8 quick change that has steel side bells and tubes that accept modern axles. They are available in either plain finish or a polished center section that includes stainless steel fasteners. These rear ends are 56" from hub to hub and have both 5 on 4 1/2" and 5 on 4 3/4" bolt patterns. They accept the new style big Ford brakes with a 2 1/2" offset and the standard Spicer 1310 Chevy 3-1/4" u-joint. The 4.33 ring and pinion is mounted on a wedgelock differential and accepts common 6 spline quick change gears.
Winters SR2550STB SR2980 Specifications
Winters SR2550STB SR2980 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | SR2550STB SR2980 |
| Brand | Winters |
| Position | Rear |
| Overall Width | 56" |
| Axle Splines | 31 |
| Axle Type | Semi-Floating |
| Brakes Included | No |
| Wheel Studs Included | No |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. | 5x4.75 in. |
| Material Type | Magnesium |
| Finish | Natural |
| Gear Ratio | 4.33:1 |
| Differential Type | Limited Slip |
| Tube O.D. | 2.5" |
| Housing Material | Aluminum |
| Hardware Included | Yes |
| Rotors Included | No |
| Rotor Diameter | Not Included |
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" | 4.75" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Kit |
| Axle Shafts Included | No |
| Third Member Included | Yes |
| Ring and Pinion Included | Yes |
| Bearings Included | Yes |
| Seals Included | Yes |
| Differential Included | Yes |
| Ring Gear Size | 10 Inch |
| Housing Color | Gray |
| Cut to Fit | No |
Ratings & Reviews
4.5
2 Reviews
Customers highly recommend the product for its unparalleled quality, emphasizing its worth despite its high cost. They view it as a critical component when building a dream hot rod, making it stand out among other alternatives. This rear end is not your typical addition to a rod; its unique qualities make it a superior choice for consumers looking for customization and quality.
Ratings & Reviews
4.5
2 Reviews
Customers highly recommend the product for its unparalleled quality, emphasizing its worth despite its high cost. They view it as a critical component when building a dream hot rod, making it stand out among other alternatives. This rear end is not your typical addition to a rod; its unique qualities make it a superior choice for consumers looking for customization and quality.
4.5
2 reviews
5
1
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Yes, I would buy this product again
5.0
2 years ago
Big Al
Fish Creek, Wisconsin
Verified
This is the ultimate rear end for any hot rod. A little costly but hey if you are building your dream it has to be there.
Would Recommend
Not your usual rear end.
4.0
15 years ago
Scooter
Anaheim, CA
If you don't want your usual 9 inch in your rod, this rear end is for you. Its expensive but when you want your rod built your way, it can sometimes cost more.
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews

