|
#8025063-BARE
Winters Grand National Quick Change Rear End, Modifieds, Bare
- Measures 60" wide with no offset and 4.86 gears on an aluminum spool
- Comes bare as pictured or with 30.5" 31 splined axles, brake rotors, and 5 X 5" GN hubs
- Replacement steel axle tubes and 31 spline axles are available if ever needed
$1,889.99
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Winters Pro Eliminator, Winters Ultimate Pro, Natural
- Measures 60" wide with no offset and 4.86 gears on an aluminum spool
- Comes bare as pictured or with 30.5" 31 splined axles, brake rotors, and 5 X 5" GN hubs
- Replacement steel axle tubes and 31 spline axles are available if ever needed
- Features a full floating design and axels have a 5 on 5" bolt pattern
- Housing is made from lightweight, yet durable aluminum with a natural finish
Comes as a Kit
View Kit Components
Key Specs
| MFG. Part # | 8025063-BARE |
| Position | Rear |
| Overall Width | 60" |
| Axle Type | Full Floating |
| Brakes Included | Yes |
Need To Know
Truck Shipment
Truck shipments must be pre-paid with a credit card, certified check or money order
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 8025063-BARE Details
Speedway Motors 8025063-BARE Details
If you run at any of the Outlaw modified or IMCA A-Mod races you will need one of these Winters steel tubed quick changes.
- 60" wide with no offset and 4.86 gears on an aluminum spool.
- Choose bare as pictured or with 30.5" 31 splined axles, brake rotors, and 5 X 5" GN hubs.
- Replacement steel axle tubes and 31 spline axles are available if needed.
- IMCA approved for use in A-Mod division.
All full size Winters rearend's will now be coming with 6 bolt rear covers.
IMCA approved for use in A-Mod division IMCA approved for use in A-Mod division
Charts
Parts Diagram (PDF)
Guides & Documents
Speedway Motors 8025063-BARE Specifications
Speedway Motors 8025063-BARE Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 8025063-BARE |
| Brand | Speedway Motors |
| Position | Rear |
| Overall Width | 60" |
| Axle Type | Full Floating |
| Brakes Included | Yes |
| Wheel Studs Included | Yes |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Material Type | Magnesium |
| Finish | Natural |
| Gear Ratio | 4.86:1 |
| Tube O.D. | 2.5" |
| Housing Material | Aluminum |
| Hardware Included | Yes |
| Rotors Included | Yes |
| Rotor Diameter | 11.75 Inch |
| Rotor Style | Plain Face |
| GENERAL | |
| Axle Shafts Included | No |
| Third Member Included | Yes |
| Ring and Pinion Included | Yes |
| Wheel Stud Thread Size | 1/2"-20 |
| Bearings Included | Yes |
| Seals Included | Yes |
| Differential Included | Yes |
| Ring Gear Size | 10 Inch |
| Housing Color | Gray |
| Cut to Fit | No |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Nice part and we'll build
5.0
9 years ago
Thorpedo
New london wi.
Verified
Will use this again.
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
