|
#940310321
Ultra Lite Brakes 140-2078B Standard Inboard Brake Caliper, Black
- Piston features an aluminum construction with a black anodized finish for added corrosion resistance
- Centerline of holes are 3-1/2" apart
- Four piston caliper
$427.99
/each
In Stock
Order soon, only 1 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Four Caliper Pistons, 1.875" Bore Size
- Piston features an aluminum construction with a black anodized finish for added corrosion resistance
- Centerline of holes are 3-1/2" apart
- Four piston caliper
- Designed for a 1" thick rotor with 10.4" diameter
Key Specs
| MFG. Part # | 140-2078B |
| Brand | Ultra Lite Brakes |
| Caliper Pistons | Four |
| Brake Pads Included | No |
| Material Type | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyUltra Lite Brakes 140-2078B Details
Ultra Lite Brakes 140-2078B Details
Ultra-Lite 200 Series four piston caliper is the ultimate inboard system to allow maximum stopping power.
- Piston features an aluminum construction with a black anodized finish for added corrosion resistance
- Centerline of holes are 3-1/2" apart
- Four piston caliper
- Designed for a 1" thick rotor with 10.4" diameter
Ultra Lite Brakes 140-2078B Specifications
Ultra Lite Brakes 140-2078B Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 140-2078B |
| Brand | Ultra Lite Brakes |
| Caliper Pistons | Four |
| Brake Pads Included | No |
| Material Type | Aluminum |
| GENERAL | |
| Piston Diameter | 1.875" |
| Caliper Mounting Type | Radial |
| Sold in Quantity | Each |
| Rotor Diameter | 10.40 Inch |
| Bore Size | 1.875" |
| Color | Black |
| Centerline of Holes | 3.50" |
| Rotor Thickness | 1.00" |
| Finish | Anodized |
| Bore 2 Size | 1.75" |

