|
#718CR3690GP
Total Seal CR3690GP Gas Ported Piston Rings, 4.00 Bore, Style C
- Gas-ported performance without gas-ported pistons
- Features strategically sized and placed horizontal slots in the ring allowing combustion gas to enter through the groove and behind the ring to gas-load the ring providing greatly improved ring sealing.
- Extensively tested in virtually every form of race engine with the same increases in ring sealing time after time.
Starting from
$313.69
/set
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
- Gas-ported performance without gas-ported pistons
- Features strategically sized and placed horizontal slots in the ring allowing combustion gas to enter through the groove and behind the ring to gas-load the ring providing greatly improved ring sealing.
- Extensively tested in virtually every form of race engine with the same increases in ring sealing time after time.
- Style C
- Available in 000, 005, 010, 015, 020, 025, 030, 035, 040, 045, 050, 055, 060, and 065 over sizes
Key Specs
| MFG. Part # | Select Over Size |
| Brand | Total Seal |
| Piston Ring Style | C |
| Piston Ring Diameter | Select Over Size |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
- Gas-ported performance without gas-ported pistons
- Features strategically sized and placed horizontal slots in the ring allowing combustion gas to enter through the groove and behind the ring to gas-load the ring providing greatly improved ring sealing.
- Extensively tested in virtually every form of race engine with the same increases in ring sealing time after time.
- Style C
- Available in 000, 005, 010, 015, 020, 025, 030, 035, 040, 045, 050, 055, 060, and 065 over sizes
Charts
Ring Style Chart (GIF)
Guides & Documents
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Over Size to see |
| Brand | Total Seal |
| Piston Ring Style | C |
| Piston Ring Diameter | Select Over Size to see |
| GENERAL | |
| Piston Ring Design | Conventional |
| Gapless | No |
| Gas Ported | Yes |
| Top Ring Included | Yes |
| Top Ring Material | Ductile Iron |
| Top Ring Thickness | 1/16" |
| Top Ring Facing Material | Plasma-Moly |
| Second Ring Included | Yes |
| Second Ring Material | Cast Iron |
| Second Ring Thickness | 1/16" |
| Second Ring Facing Material | Cast Iron |
| Oil Ring Included | Yes |
| Oil Ring Material | Stainless Steel |
| Oil Ring Thickness | 3/16" |
| Oil Ring Tension | Standard Tension |
| Sold in Quantity | Set |
| File Fit | Select Over Size to see |
