|
#5506697
Street Machine Script Emblem
$10.49
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 5506697 Details
Speedway Motors 5506697 Details
Speedway Motors 5506697 Specifications
Speedway Motors 5506697 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 5506697 |
| Brand | Speedway Motors |
| GENERAL | |
| Overall Length | 8" |
| Overall Thickness | .13" |
| Stud Length | .63" |
| Stud Diameter | .13" |
| Material Type | Zinc |
| Finish | Chrome |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | 3 Mount Post using clips that are 3 1/8" apart |
| Overall Height | 1.5" |
Ratings & Reviews
5
4 Reviews
Customers highly appreciate our Streetmachine emblems for their exact match and perfect fit on their vintage cars. The emblem's quality is praised for features like the impressive chrome plating and its resilience. Its practicality is highlighted by the easy installation process. Buyers also note our product as a cost-effective and high-quality alternative when the correct script is hard to find or overly expensive. Our emblems consistently leave customers satisfied and willing to repurchase due to their excellence in quality, aesthetics, and usability.
Ratings & Reviews
5
4 Reviews
Customers highly appreciate our Streetmachine emblems for their exact match and perfect fit on their vintage cars. The emblem's quality is praised for features like the impressive chrome plating and its resilience. Its practicality is highlighted by the easy installation process. Buyers also note our product as a cost-effective and high-quality alternative when the correct script is hard to find or overly expensive. Our emblems consistently leave customers satisfied and willing to repurchase due to their excellence in quality, aesthetics, and usability.
5
4 reviews
5
4
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
FOREVER-quality.
5.0
6 months ago
Oddball33
Sacramento, Ca.
Verified
This emblem is heavy and great! No cheap-o plastic, here. Just good old metal!
Yes I would order again.
5.0
4 years ago
PDN 55
Lake Zurich, IL
Verified
The Streetmachine emblems were an exact match for my 1955 Chevrolet Bel Air that were originally installed in 1969 and one was cracked & the other the chrome was starting to pit. They fit perfectly and had a nice chrome plating.
Would Recommend
I would by this again
5.0
8 years ago
Killjoy
Twin falls
Verified
Great looking and easy to install
Would Recommend

Cool Script
5.0
14 years ago
BEAR
Woodland Hills CA
Verified
Use when the correct script is impossible to find or too expensive.
Would Recommend

Showing 4 of 4 reviews

