|
#66582326
Stewart Warner Deluxe Water Temperature Gauge, Mechanical, 2-1/16 Inch
- Gauge is analog and measures 2-1/16" in diameter
- A 1/2" npt capillary tube end adapter include
- Features a polished stainless steel bezels
Starting from
$105.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2-1/16" Gauge Diameter, Black, White
- Gauge is analog and measures 2-1/16" in diameter
- A 1/2" npt capillary tube end adapter include
- Features a polished stainless steel bezels
- 12V backlight improves nighttime visibility
- Capillary tube is available in 48", 60" or 72"
Key Specs
| MFG. Part # | Select Length |
| Brand | Stewart Warner |
| Gauge Diameter | 2-1/16" |
| Gauge Range | 100-265 °F |
| Bezel Finish | Stainless |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
Stewart Warner Deluxe Series gauges feature black faces with white lettering, polished stainless steel bezels and 12 volt back lighting for night time visibility. 1/2" npt capillary tube end adapter included.
Specify 48", 60" or 72" capillary tube length.
Charts
Guides & Documents
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Length to see |
| Brand | Stewart Warner |
| Gauge Diameter | 2-1/16" |
| Gauge Range | 100-265 °F |
| Bezel Finish | Stainless |
| GENERAL | |
| Gauge Series | Analog |
| Gauge Style | Mechanical |
| Gauge Face Color | Black |
| Lettering Color | White |
| Needle Color | White |
| Lighted | Yes |
| Body Diameter | 2.07" |
| Body Length | 1.63" |
| Depth | Select Length to see |
| Center to Center | 1.58" |
| Stud Length | .70" |
| Stud Diameter | .19" |
| Tube Length | Select Length to see |
| GTIN Code | Select Length to see |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
4.9
28 Reviews
Customers consistently praise the product's high quality, durability, and accuracy. Many have used it long-term, with one single use spanning 43 years. The Stewart Warner gauges are applauded for their sturdiness, value for money, and their classic look. They lend both practicality and aesthetic, aligning with various car models and ages. Notably, customers appreciate the ease of installation and its responsiveness. A few customers wished for more advertising decals for their cars as an added touch. Overall, the product's enduring quality keeps them loyal to the brand over competitors.
Ratings & Reviews
4.9
28 Reviews
Customers consistently praise the product's high quality, durability, and accuracy. Many have used it long-term, with one single use spanning 43 years. The Stewart Warner gauges are applauded for their sturdiness, value for money, and their classic look. They lend both practicality and aesthetic, aligning with various car models and ages. Notably, customers appreciate the ease of installation and its responsiveness. A few customers wished for more advertising decals for their cars as an added touch. Overall, the product's enduring quality keeps them loyal to the brand over competitors.
4.9
28 reviews
5
26
4
2
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Yes, I like the way the gauge looks and it works well
5.0
10 months ago
Pop pop
Lombard IL
Verified
The first gauge I bought was not calibrated correctly for the temp. They sent me a new gauge. It matches my pyrometer so I trust it. I always like Stuart Warner.
Would Recommend

Nice gauge
5.0
2 years ago
Lostcause
Kansas
Verified
Great quality for the price.
Would Recommend
I would buy this again
5.0
2 years ago
Deek
Wexford. pa
Verified
Good quality
great product
5.0
2 years ago
russ
pa
Verified
very acurate reading
Would Recommend
I would continue to use this product.
5.0
2 years ago
Vinny
Florida
Verified
When I built my car, I stayed with the Stewart Warner gauges I've always used in the past. The gauge, the cables and everything that comes with the part are heavy duty. Try the visual comparison when looking at parts you need, it's a huge difference in size, and it lasts a long time. My only disappointment with this gauge was that I only got 43 years use out of this part. This is a great product, and it will always be something I use. It would have been nice if SW gave out decals advertising their parts so that it can be placed on the car for display like they used to do back in the 1960's... I do miss that.
Would Recommend
yes
5.0
3 years ago
fordabengt
sweden
Verified
okay
Yes
5.0
3 years ago
Abby
Lexington, Ky.
Verified
I use the s.w. mech. temp. gauges in my 1931 Ford coupe. have been since 1958. Norm
Would Recommend
yes if I needed a new one
5.0
3 years ago
art 32
conn
Verified
it went into my 32 highboy sbc it helped to but the plug wires not criss cross on the cap
Would Recommend
Yes
5.0
5 years ago
Johnn
Riversde California
Verified
Looks like the originals
YES
5.0
5 years ago
KEVIN
KY
Verified
GOD PRODUCT & FAST SERVICE
Would Recommend
Showing 10 of 28 reviews

