|
#66582304
Stewart Warner 82304 Deluxe 2-1/16 In Elec Oil Pressure Gauge 0-80 PSI
- Gauge features white lettering and needle color that is designed to pop against the black face
- Has a 2-1/16" diameter and includes a stainless steel bezel ring
- Oil pressure gauge has 0-80 psi. range
$65.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2-1/16" Gauge Diameter, Black, White
- Gauge features white lettering and needle color that is designed to pop against the black face
- Has a 2-1/16" diameter and includes a stainless steel bezel ring
- Oil pressure gauge has 0-80 psi. range
- Backlit design provides enhanced nighttime visibility
- Depth measures 2.25" and has a stud length measuring .81"
Key Specs
| MFG. Part # | 82304 |
| Brand | Stewart Warner |
| Gauge Diameter | 2-1/16" |
| Gauge Style | Electric |
| Gauge Range | 0-80 psi |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyStewart Warner 82304 Details
Stewart Warner 82304 Details
Individual Deluxe Series gauges do not come with sending units.
Charts
Guides & Documents
Stewart Warner 82304 Specifications
Stewart Warner 82304 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 82304 |
| Brand | Stewart Warner |
| Gauge Diameter | 2-1/16" |
| Gauge Style | Electric |
| Gauge Range | 0-80 psi |
| GENERAL | |
| Gauge Series | Analog |
| Gauge Face Color | Black |
| Lettering Color | White |
| Needle Color | White |
| Lighted | Yes |
| Overall Diameter | 2.28" |
| Body Diameter | 2.06" |
| Body Length | 1.36" |
| Depth | 2.25" |
| Mounting Bolt Center to Center | 1.58" |
| Stud Length | .81" |
| Stud Diameter | .19" |
| Bezel Finish | Stainless |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 792157823044 |
Ratings & Reviews
3
3 Reviews
Customers appreciate the product for its functionality, with a user noting the second order worked perfectly. Notwithstanding, some customers have highlighted inconsistencies in finish; one instance points to a gauge bezel that lacked the brightness found in other parts. Despite this, the product stands distinguished for its practicality and satisfactory performance. It's implied that our product's quality and feasibility outperform competitors as illustrated by customers choosing to reorder rather than opt for a different brand. The materials, while generally well-received, could benefit from attention to detail in ensuring consistent finish.
Ratings & Reviews
3
3 Reviews
Customers appreciate the product for its functionality, with a user noting the second order worked perfectly. Notwithstanding, some customers have highlighted inconsistencies in finish; one instance points to a gauge bezel that lacked the brightness found in other parts. Despite this, the product stands distinguished for its practicality and satisfactory performance. It's implied that our product's quality and feasibility outperform competitors as illustrated by customers choosing to reorder rather than opt for a different brand. The materials, while generally well-received, could benefit from attention to detail in ensuring consistent finish.
3
3 reviews
5
1
4
0
3
1
2
0
1
1
Filter by Ratings
I would buy it again
5.0
9 months ago
Mr. Chevy
Avondale Az
Verified
Accuracy
Would Recommend
Good product, but the first on stuck
1.0
5 years ago
Jeff Berzinis
142 Bayview road, Penobscot, Maine 04476
Verified
because of your return policy, I had to order a second one and that one worked right ! !
Some bezels were raw and not chromed
3.0
11 years ago
kool
san mateo, ca
Verified
The bezel was not as bright as the rest of the gauges, as I bought six gauges which included a tach and a speedo.
Would Recommend
Showing 3 of 3 reviews

