|
#665306
Stewart Warner 306BB Green Line 2-1/16 Inch Oil Pressure Gauge
- These gauges feature original 1960s artwork and style
- Has an 0-80 PSI range and a common 2-1/16 in. diameter
- The backlit design allows for easy visibility in low light conditions
$116.99
/each
On Backorder
This part is Backordered. We estimate this item will ship on or before July 2nd.
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2-1/16" Gauge Diameter, Black, White
- These gauges feature original 1960s artwork and style
- Has an 0-80 PSI range and a common 2-1/16 in. diameter
- The backlit design allows for easy visibility in low light conditions
- Perfect whether you are building a custom dash panel or mounting gauges in a pre-fab panel
- They have polished stainless steel bezels, brushed silver centers, and black faces with the famous green line
Key Specs
| MFG. Part # | 306BB |
| Gauge Diameter | 2-1/16" |
| Gauge Series | Analog |
| Gauge Style | Electric |
| Gauge Range | 0-80 psi |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyStewart Warner 306BB Details
Stewart Warner 306BB Details
These Stewart Warner Performance Custom Deluxe Green Line gauges feature original 1960s artwork and style. They have polished stainless steel bezels, brushed silver centers, and black faces with the famous green line. The Stewart Warner Performance Custom Deluxe Green Line gauges are available in either 2-1/16 in. or 2-5/8 in. diameters, in your choice of electrical or mechanical, depending on the gauge style. Whether you are building a custom dash panel or mounting gauges in a pre-fab panel, these Stewart Warner Performance Custom Deluxe Green Line gauges bring back the look of old.
- 0-80 psi
- 2-1/16 in. diameter
- 180 degree sweep
- Electric
- Input Voltage: 12v
Charts
Guides & Documents
Stewart Warner 306BB Specifications
Stewart Warner 306BB Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 306BB |
| Brand | Stewart Warner |
| Gauge Diameter | 2-1/16" |
| Gauge Series | Analog |
| Gauge Style | Electric |
| Gauge Range | 0-80 psi |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 792157801660 |
| Gauge Face Color | Black |
| Lettering Color | White |
| Needle Color | Orange |
| Lighted | Yes |
| Gauge Sweep | Short Sweep |
| Overall Diameter | 2.29" |
| Body Diameter | 2.06" |
| Bezel Finish | Chrome |
Ratings & Reviews
5
3 Reviews
Customers commend the product for its excellent quality and affordable price. Users find it a perfect practical match for their vintage vehicles, and it adds a great aesthetic value as well. The product outperforms competitors in the market for classic ride gauges. Customers vow to buy more of these gauges as they found them superior to rebuilding older ones. Overall, the product is highly recommended for its quality, usability, and value for money.
Ratings & Reviews
5
3 Reviews
Customers commend the product for its excellent quality and affordable price. Users find it a perfect practical match for their vintage vehicles, and it adds a great aesthetic value as well. The product outperforms competitors in the market for classic ride gauges. Customers vow to buy more of these gauges as they found them superior to rebuilding older ones. Overall, the product is highly recommended for its quality, usability, and value for money.
5
3 reviews
5
3
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would buy these gauges again.
5.0
3 years ago
Karl
New Bern, NC
Verified
I used these gauges to perfectly match what was already in my dash from 1972. These new gauges were less expensive than having my old ones rebuilt. I'll be back for more.
Would Recommend
Great buy and great product
5.0
5 years ago
Ron the restorer
Murrieta, Ca
Verified
Great looks for my 68 Z
Would Recommend
Perfect oil pressure gauge for my '65 Buick Skylark!
5.0
8 years ago
Superado
Dallas, GA
Verified
SW GreenLine products are hands-down the best looking gauges out there for classic rides!
Would Recommend
Showing 3 of 3 reviews
