|
#91013862
Stainless Steel Exhaust Pipe Mandrel U-Bends, 1-3/4 Inch O.D.
- These mandrel bent mild steel U-bends are made from the highest quality stainless steel
- Designed for building your own weld up headers or replacing bent or damaged header tubing
- Available in a raw or polished finish to better suit your application
Starting from
$51.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
- These mandrel bent mild steel U-bends are made from the highest quality stainless steel
- Designed for building your own weld up headers or replacing bent or damaged header tubing
- Available in a raw or polished finish to better suit your application
- Has a 1-3/4" outside diameter and a 2.675" bend radius
- Overall length measures 9.35" and has a 6.3" width
Key Specs
| MFG. Part # | Select Finish |
| Exhaust Tubing Diameter | 1-3/4 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 1.75" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
Stainless steel mandrel bent mild steel U-bends for building your own weld up headers or replacing bent or damaged header tubing. Choose polished or raw finish.
- 1-3/4" outside diameter header pipe
- 2.675" bend radius
- Polished or raw finish
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Finish to see |
| Brand | Speedway Motors |
| Exhaust Tubing Diameter | 1-3/4 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 1.75" |
| GENERAL | |
| Finish | Select Finish to see |
| Exhaust Pipe Bend Style(s) | U-Bend |
| Exhaust Pipe Bend Angle(s) | 180 degree |
| Color | Natural |
| Material Thickness | 0.49" |
| Mandrel Bent | Yes |
| Overall Length | Select Finish to see |
| Overall Width | Select Finish to see |
| Center to Center | 4.50" |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | 6 inches of tube from bend. 304 grade stainless steel, annealed to A269 condition (prevents work hardening during construction/fabrication). |
Ratings & Reviews
5
6 Reviews
Customers consistently praise the product for its ideal performance in modifying and fabricating parts like headers and radiator piping. Made to precise specifications, its quality and reliability stand out, making users willing to repurchase. Some users noted that larger bend radius could enhance usability. Overall, customers recognize our product as superior for its confirmed quality and practicality, particularly when restoring vintage automobiles. Trust in our consistent output underscores our product's great fitment and functionality when compared to competitors.
Ratings & Reviews
5
6 Reviews
Customers consistently praise the product for its ideal performance in modifying and fabricating parts like headers and radiator piping. Made to precise specifications, its quality and reliability stand out, making users willing to repurchase. Some users noted that larger bend radius could enhance usability. Overall, customers recognize our product as superior for its confirmed quality and practicality, particularly when restoring vintage automobiles. Trust in our consistent output underscores our product's great fitment and functionality when compared to competitors.
5
6 reviews
5
6
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Worked perfectly
5.0
3 years ago
Mike
Surprise, AZ
Verified
Used to rebuild headers that were ill designed
Would Recommend
Yes I would buy agai
5.0
5 years ago
Mark
Cincinnati
Verified
To fabricate my own radiator piping
Would Recommend
Product was exactly as it said. Ended up buying two more!
5.0
6 years ago
Jon W
NW. PA
Verified
"Ovaling" around the bend makes it hard to cut the bend to make the custom angle and get a great fitment. Larger bend radius may help this.
Would Recommend
I would purchase again.
5.0
8 years ago
Midnight Rambler
Bernie, Mo
Verified
WE used these U-bends to modify a header for a 409 chevy engine I am putting in a 1955 chevy 210 sedan.
Would Recommend
SS exhaust pipe U-bends
5.0
8 years ago
Midnight Rambler
Bernie, Mo
Verified
I used the U-bends to modify the left side SS header on a 409 engine I am putting in a 55 chevy 2 dr sedan that I'm restoring.
Would Recommend
perfect
5.0
9 years ago
Hudson
Oregon
Verified
As advertise. Always great productts from Speedway.
Would Recommend
Showing 6 of 6 reviews

