|
#916645643
Speedway Rear Drill/Slotted Disc Brake Kit, 77-88 GM G-Body, Blk
- This economical disc brake kit for Chevy 10 bolt or 12 bolt axles is ismple to install and provides big stopping power, at a price nearly the same as replacing original drum brakes
- Aftermarket disc brakes are superior to original drums in many ways: more braking force, less brake fade, and easier service
$619.99
/kit
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Rear Position, 11 Inch Rotor Diameter, Powder Coated
- This economical disc brake kit for Chevy 10 bolt or 12 bolt axles is ismple to install and provides big stopping power, at a price nearly the same as replacing original drum brakes
- Aftermarket disc brakes are superior to original drums in many ways: more braking force, less brake fade, and easier service
- Included bracketry will adapt this kit to both Chevy 10 bolt and 12 bolt housings with non-staggered shocks
- The large bore single piston calipers include a self adjusting E-Brake based on the 1979 Cadillac El Dorado
- Cast iron rotors feature a dual bolt pattern in 5x4.5" (Ford/Mopar/AMC) or 5x4.75" (Chevy/GM) to match your desired wheel hub pattern
Comes as a Kit
View Kit Components
Key Specs
| MFG. Part # | 916645643 |
| Position | Rear |
| Rotor Diameter | 11 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | One |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 916645643 Details
Speedway Motors 916645643 Details
Disc Brake Stopping Power at a Great Value
This economical disc brake kit for Chevy 10 bolt or 12 bolt axles is simple to install and provides big stopping power, at a price nearly the same as replacing original drum brakes. That Chevy engine power makes it go, but these binders clamp down when you say whoa! Today’s average family sedan can stop from 60 MPH in 120 feet, at nearly 1G of deceleration. You need the same stopping power. Your passengers, you and your car deserve the confidence of disc brakes and our kit delivers that confidence with exceptional value.
Superior to Drum Brakes
Aftermarket disc brakes are superior to original drums in many ways: more braking force, less brake fade, and easier service. Stopping power starts with newly manufactured single piston calipers. Large 11” diameter, 1” thick drilled and slotted rotors provide more stopping leverage than common 9” or 10” drum brakes. Brake pads are easier to change than drum shoes, and our brake kit includes a street-friendly organic compound for long rotor/pad life. Replacement pads are common sized, available from your local auto parts store. Looking for more aggressive stopping power? We carry race-grade D154 disc brake pads that drop in just as easily.
Fits Chevy 12 Bolt and 10 Bolt Housings
This disc brake kit fits Chevy 12 Bolt and 10 Bolt rear axles. Included bracketry will adapt this kit to both Chevy 10 bolt and 12 bolt housings with non-staggared shockes. Fits axles with a .050 x 45 degree chamfer, with a 2.786 inch maximum register axle. Does not fit 14 inch rim, and it will be requrired to use a 15 inch or larger rim to clear the brake calipers.
Hardware Included
The large bore single piston calipers include self adjusting E-Brake based on the 1979 Cadillac El Dorado. Cast iron rotors feature a dual bolt pattern in 5x4.5” (Ford/Mopar/AMC) or 5x4.75” (Chevy/GM) to match your desired wheel hub pattern. Plus, this assembly will clear most 15” diameter wheels designed with disc brakes in mind.
- Disc brake stopping power at nearly the same cost as rebuilding/replacing drum brakes
- 11” diameter, 1” thick drilled and slotted cast iron rotors dissipate heat faster than drum brakes
- Serviceable design ensures good drivability and piece-of-mind when on the road
- Street-friendly GM D154 style pads, replacements available nearly everywhere
- GM large bore single piston calipers
- Self Adjusting E-Brake with included cables for adapting to stock applications
- Dual wheel bolt patterns covering all GM/Ford/Mopar (5x4.5” for 1/2” studs, 5x4.75” for 7/16” studs)
- Use with 15” or larger disc brake-style wheels
- Easy bolt-on installation
- Includes heavy steel mounting brackets, hardware and flex hoses
- When installing rear disc brake kit a disc/disc proportioning valve with a 1-1/8" bore master cylinder will be needed
Guides & Documents
Speedway Motors 916645643 Specifications
Speedway Motors 916645643 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 916645643 |
| Brand | Speedway Motors |
| Position | Rear |
| Rotor Diameter | 11 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | One |
| Caliper Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Parking Brake Provision | Yes |
| Minimum Recommended Wheel Diameter | 15 Inch |
| Rotor Shape | Round |
| Hardware Included | Yes |
| Rotor Style | Drilled & Slotted |
| Front Rotor Included | No |
| Front Caliper Included | No |
| Rear Caliper Included | Yes |
| Front Spindles Included | No |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Brake Hoses Included | Yes |
| Rear Rotor Included | Yes |
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" | 4.75" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Kit |
| Rotor Drum I.D. | 6.1875" |
| Rotor Thickness | 1" |
| Rotor I.D. | 2.786" |
| Parking Brake Cables Included | Yes |
| Brake Hose Material | Stainless Steel Braided |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1977-1987 Chevy El Camino
1977-1983 Chevy Malibu
1977-1988 Chevy Monte Carlo
1977-1988 Oldsmobile Cutlass
1978-1984 Oldsmobile Cutlass Calais
1981-1983 Oldsmobile Cutlass Cruiser
1977-1987 Oldsmobile Cutlass Salon
1977-1988 Oldsmobile Cutlass Supreme
1977-1987 Pontiac Grand Prix

