-11%
-11%
|
#424301251QFT
Quick Fuel 30-125-1QFT Electric Fuel Pump, 125 GPH
- Pump is constructed of lightweight steel and aluminum
- Has a 14 PSI maximum pressure and a 125 GPH flow rate
- Includes externally accessible pressure relief valve
$182.95
/each
In Stock
$205.95
Save $23.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, External Electric Fuel Pump Type
- Pump is constructed of lightweight steel and aluminum
- Has a 14 PSI maximum pressure and a 125 GPH flow rate
- Includes externally accessible pressure relief valve
- Will flow more than enough fuel to support between 400-750 hp
- All mounting hardware and brackets are included for a quick and stress-free installation
Key Specs
| MFG. Part # | 30-125-1QFT |
| Electric Fuel Pump Type | External |
| Free Flow Rate | 125 GPH / 473 LPH |
| Maximum Pressure | 14 psi |
| Voltage | 12 volts |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQuick Fuel Technology 30-125-1QFT Details
Quick Fuel Technology 30-125-1QFT Details
- 125 GPH Flow Rate
- Constructed of Lightweight Steel and Aluminum
- 14 PSI Maximum Pressure
- Features 3/8" NPT Inlets and Outlets
- Externally Accessible Pressure Relief Valve
- Draws 4 Amps or Less at Full Load
- Designed for Carbureted Applications Only
- Mounting Bracket, Hardware, and Instructions Included
Guides & Documents
Quick Fuel Technology 30-125-1QFT Specifications
Quick Fuel Technology 30-125-1QFT Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 30-125-1QFT |
| Brand | Quick Fuel Technology |
| Electric Fuel Pump Type | External |
| Free Flow Rate | 125 GPH / 473 LPH |
| Maximum Pressure | 14 psi |
| Voltage | 12 volts |
| GENERAL | |
| Inline | No |
| Fuel Type | Gasoline |
| Electric Fuel Pump Inlet Fitting(s) | 3/8" NPT Female |
| Electric Fuel Pump Outlet Fitting(s) | 3/8" NPT Female |
| Fuel Pressure Regulator Included | No |
| Sending Unit Included | No |
| Gasket(s) Included | No |
| Wiring Harness Included | No |
| Mounting Bracket Included | Yes |
| Mounting Hardware Included | No |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 849804006838 |
Ratings & Reviews
5
3 Reviews
Customers commend the product for its excellent quality and usability, particularly in custom hot rods. They value its confirmed features and practicality, appreciating that the part comes as exactly ordered. Customers' satisfaction is high, proving its superiority over competitive offerings. The product's material quality and safety also receive positive recognition.
Ratings & Reviews
5
3 Reviews
Customers commend the product for its excellent quality and usability, particularly in custom hot rods. They value its confirmed features and practicality, appreciating that the part comes as exactly ordered. Customers' satisfaction is high, proving its superiority over competitive offerings. The product's material quality and safety also receive positive recognition.
5
3 reviews
5
3
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
i would recomend this fuel pump to anybody.
5.0
9 months ago
scott
aurora,il.
Verified
this fuel works great,got my 58'ford running again.
Would Recommend
5 stars!
5.0
4 years ago
Redline Rich
Davie, FL
Verified
The part was exactly as ordered, and my customer was completely satisfied
Would Recommend
good pump for the money
5.0
4 years ago
hardwood hot rods
north branch Mn
Verified
these pumps work great for custom hot rods
Would Recommend
Showing 3 of 3 reviews
