|
#91070047
Procar Rally Black Bucket Seats w/ Houndstooth Inserts
- Features OEM grade fabric and vinyl
- Has a high quality TIG welded steel frame
- Comes with an OEM grade houndstooth center
$637.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Highback Bucket Seat Style, Vinyl, Black
- Features OEM grade fabric and vinyl
- Has a high quality TIG welded steel frame
- Comes with an OEM grade houndstooth center
- Also has an adjustable headrest for added comfort
- Includes map pockets and easy adjustment reclining levers
Key Specs
| Seat Style | Highback Bucket |
| Position | Select Side |
| Material Type | Vinyl |
| Inside Width | 15.50" |
| Seat Layback | Adjustable Back |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
- Sliders included
- Adjustable headrest
- Adjustable incline or recline
- High quality TIG welded steel frame
- High quality injected molded foam
- Seat adaptors available for most models
- OEM grade houndstooth center
- Choose left or right side versions
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Side to see |
| Brand | Procar |
| Seat Style | Highback Bucket |
| Position | Select Side to see |
| Material Type | Vinyl |
| Inside Width | 15.50" |
| Seat Layback | Adjustable Back |
| Color | Black |
| Recline Type | Lever |
| GENERAL | |
| Overall Height | 30.5" |
| Overall Width | 22" |
| Inside Height | 19.5" |
| Depth | Select Side to see |
| Weight | 28 lbs. |
| Hardware Included | No |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | Select Side to see |
Ratings & Reviews
4.8
5 Reviews
Customers praise the product for its quality, practicality, and great features. They have touted its easy installation process, elegant design, and comfort, especially for long trips. The seats are deemed superior to stock seats, adding aesthetic and functional value, particularly to vintage cars. Given their durability, users anticipate the product's performance for years to come. The material quality of the seats is also lauded for its great fit and feel. Therefore, many recommend it over competitor products.
Ratings & Reviews
4.8
5 Reviews
Customers praise the product for its quality, practicality, and great features. They have touted its easy installation process, elegant design, and comfort, especially for long trips. The seats are deemed superior to stock seats, adding aesthetic and functional value, particularly to vintage cars. Given their durability, users anticipate the product's performance for years to come. The material quality of the seats is also lauded for its great fit and feel. Therefore, many recommend it over competitor products.
4.8
5 reviews
5
4
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great product and well built
5.0
a year ago
baron
slc utah
Verified
I put these in a 1987 fj60 the stock sliders bolt to it. Its a bolt in affair
Would Recommend
I would buy it again
5.0
a year ago
Seat
I'll
Verified
Love the seat only problem I ordered 2 and only one was delivered have to wait 6to 8 weeks to get the other long time for some one who needs a seat
Would Recommend
Yes, great solid seat that was easy to install.
5.0
3 years ago
Jim Armstrong
Carlsbad, CA
Verified
Totally sweet looking, comfortable seats for my Fiat Spider roadster.
Would Recommend
Love the seats!
5.0
9 years ago
Jamie
Grand Forks, ND
Verified
Installed in 1971 Camaro restomod that I expect to drive 50K miles in the next 6 years! The look & feel is great. The fit is great. I'll get back to you after a few years of use regarding wear-ability.
Would Recommend
keep your butt happy
4.0
10 years ago
bonedoc
Jonesboro, Arkansas
Verified
great feeling seat, good for long trips and cruises, especially compared to the stock seats
Would Recommend
Showing 5 of 5 reviews

