|
#91079472
Procar 81179 Seat Bracket, RH Side, 1975-1981 Chevy Camaro/Firebi
Driver
$105.99
/each
On Backorder
This part is Backordered. We estimate this item will ship on or before April 22nd.
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyProcar 81179 Details
Procar 81179 Details
Procar seat brackets can help transform your interior with their durable and easy to install design. These quality brackets are available for hundreds of applications and will save you money by allowing you to install them yourself. Whether you're looking for a classic and clean look or an aggressive race look, Procar has you covered.
Application
1975-1981 Chevy Camaro
1975-1981 Pontiac Firebird
1975-1981 Pontiac Firebird
Procar 81179 Specifications
Procar 81179 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 81179 |
| Brand | Procar |
| Position | Passenger Side |
| Material Type | Steel |
| GENERAL | |
| Overall Width | 16.50" |
| Overall Length | 17.50" |
| Overall Height | 2.25" |
| Centerline of Holes | 16" |
| Centerline of Holes (Alternate) | 11.5" |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | Compatible with Procar seats only. |
| GTIN Code | 846091070566 |
| Color | Black |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Fits exactly as described to my 76 Camaro
5.0
4 years ago
Brian
Boise ID
Verified
It did what it said it would exactly as it said it would
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
Fitment
Fitment
1975-1981 Chevy Camaro
1975-1981 Pontiac Firebird

