$130 Off
$130 Off
|
#91079358
Procar 80-1615-51 Sportsman Pro Seat, Neutral, Vinyl
- Has a highback bucket design with an adjustable back
- Has an overall height of 37", is 21.5" wide, and 23.5" deep
- Finished in a durable vinyl upholstery for added durability and easy cleaning
$337.99
/each
Factory Shipped
$468.00
Save $130.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Highback Bucket Seat Style, Vinyl, Black
- Has a highback bucket design with an adjustable back
- Has an overall height of 37", is 21.5" wide, and 23.5" deep
- Finished in a durable vinyl upholstery for added durability and easy cleaning
- Its lightweight design means it only weighs 26 lbs.
- The seat comes with sliders and all the hardware needed for installation to the seat
Key Specs
| Seat Style | Highback Bucket |
| Position | Universal |
| Material Type | Vinyl |
| Inside Width | 14.00" |
| Seat Layback | Adjustable Back |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyProcar 80-1615-51 Details
Procar 80-1615-51 Details
SPORT RECLINER OFFERS HIGH TECH STYLING AND COMFORT
Conducive to any style vehicle. Everything from your show quality Sport Compact, to your daily driver. The Sportsman Recliner is your perfect solution
Seat comes with sliders and all the hardware needed for installation to the seat. Mounting Adaptors are sold separately.
Procar 80-1615-51 Specifications
Procar 80-1615-51 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 80-1615-51 |
| Brand | Procar |
| Seat Style | Highback Bucket |
| Position | Universal |
| Material Type | Vinyl |
| Inside Width | 14.00" |
| Seat Layback | Adjustable Back |
| Color | Black |
| Recline Type | Lever |
| GENERAL | |
| Overall Height | 37" |
| Overall Width | 21.5" |
| Depth | 23.5" |
| Weight | 26 lbs. |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 846091061113 |

