|
#91079274
Procar 80-1300-53R Pro-90 Seat, Passenger, Vinyl
Beige / DriverBeige / PassengerGray / DriverGray / PassengerRed / DriverRed / PassengerWhite / Driver
$402.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Seat Style | Highback Bucket |
| Position | Passenger Side |
| Material Type | Vinyl |
| Inside Width | 21.00" |
| Seat Layback | Adjustable Back |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyProcar 80-1300-53R Details
Procar 80-1300-53R Details
The most popular seat in the Procar line, the Pro-90 offers the best combination of style, comfort and affordability. Easy to look at, easy to get in and out of. This is your every driver seat
Seat comes with sliders and all the hardware needed for installation to the seat. Mounting Adaptors are sold separately.
Procar 80-1300-53R Specifications
Procar 80-1300-53R Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 80-1300-53R |
| Brand | Procar |
| Seat Style | Highback Bucket |
| Position | Passenger Side |
| Material Type | Vinyl |
| Inside Width | 21.00" |
| Seat Layback | Adjustable Back |
| Color | White |
| Recline Type | Lever |
| GENERAL | |
| Overall Height | 33" |
| Overall Width | 21" |
| Depth | 20.00" |
| Weight | 24 lbs. |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 846091060291 |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great Seats
5.0
2 years ago
RJ
Nebraska
Put these in my 64 Chevelle SS. They look great!
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

