$185 Off
$185 Off
|
#91079207
Procar 80-1100-51L Elite Seat, Driver, Vinyl
- The contemporary style of this seat adds that sporty look for late-model pony cars, trucks, SUVs or sport compacts
- It is ergonomically shaped seat to accommodate all-sized drivers
- Seat comes with sliders and all the hardware needed for installation to the seat
$442.99
/each
Factory Shipped
$628.00
Save $185.01
Garage Sale alternatives: from $340.19
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Highback Bucket Seat Style, Vinyl, Black
- The contemporary style of this seat adds that sporty look for late-model pony cars, trucks, SUVs or sport compacts
- It is ergonomically shaped seat to accommodate all-sized drivers
- Seat comes with sliders and all the hardware needed for installation to the seat
- Has a highback bucket style with an adjustable back
- Measures 34" in height, is 22.5" wide and 23" deep
Key Specs
| Seat Style | Highback Bucket |
| Position | Driver Side |
| Material Type | Vinyl |
| Inside Width | 22.50" |
| Seat Layback | Adjustable Back |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyProcar 80-1100-51L Details
Procar 80-1100-51L Details
CONTEMPORARY SPORTY STYLING
Contemporary style adds that sporty look for late-model pony cars, trucks, SUVs or sport compacts. Ergonomically shaped seat to accommodate all-sized drivers
Seat comes with sliders and all the hardware needed for installation to the seat. Mounting Adaptors are sold separately.
Procar 80-1100-51L Specifications
Procar 80-1100-51L Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 80-1100-51L |
| Brand | Procar |
| Seat Style | Highback Bucket |
| Position | Driver Side |
| Material Type | Vinyl |
| Inside Width | 22.50" |
| Seat Layback | Adjustable Back |
| Color | Black |
| Recline Type | Lever |
| GENERAL | |
| Overall Height | 34" |
| Overall Width | 22.5" |
| Depth | 23" |
| Weight | 30 lbs. |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 846091060123 |

