|
#91079190
Procar 80-1050-58R Rally Lowback Seat, Passenger, Vinyl
Bare / DriverBare / PassengerBlack / Driver / (Vinyl/Velour)Black / Passenger (Vynyl/Velour)Maroon / DriverMaroon / PassengerRed / DriverWhite / Driver
$509.99
/each
In Stock
Order soon, only 3 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Seat Style | Lowback Bucket |
| Position | Passenger Side |
| Material Type | Vinyl |
| Inside Width | 17.00" |
| Seat Layback | Adjustable Back |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyProcar 80-1050-58R Details
Procar 80-1050-58R Details
The Lowback Rally is that nostalgic muscle look, without a headrest. Great for anyone trying to match or overhaul that classic early interior. The Lowback compliments any vehicle
Seat comes with sliders and all the hardware needed for installation to the seat. Mounting Adaptors are sold separately.
Procar 80-1050-58R Specifications
Procar 80-1050-58R Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 80-1050-58R |
| Brand | Procar |
| Seat Style | Lowback Bucket |
| Position | Passenger Side |
| Material Type | Vinyl |
| Inside Width | 17.00" |
| Seat Layback | Adjustable Back |
| Color | Red |
| Recline Type | Lever |
| GENERAL | |
| Overall Height | 24.5" |
| Overall Width | 22" |
| Depth | 22" |
| Weight | 22 lbs. |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 846091081852 |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
All good
5.0
2 years ago
Olie
Knoxville Tn
Verified
All great
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

