|
#91079189
Procar 80-1050-58L Rally Lowback Seat, Driver, Vinyl
Bare / DriverBare / PassengerBlack / Driver / (Vinyl/Velour)Black / Passenger (Vynyl/Velour)Maroon / DriverMaroon / PassengerRed / PassengerWhite / Driver
$497.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Seat Style | Lowback Bucket |
| Position | Driver Side |
| Material Type | Vinyl |
| Inside Width | 17.00" |
| Seat Layback | Adjustable Back |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyProcar 80-1050-58L Details
Procar 80-1050-58L Details
The Lowback Rally is that nostalgic muscle look, without a headrest. Great for anyone trying to match or overhaul that classic early interior. The Lowback compliments any vehicle
Seat comes with sliders and all the hardware needed for installation to the seat. Mounting Adaptors are sold separately.
Procar 80-1050-58L Specifications
Procar 80-1050-58L Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 80-1050-58L |
| Brand | Procar |
| Seat Style | Lowback Bucket |
| Position | Driver Side |
| Material Type | Vinyl |
| Inside Width | 17.00" |
| Seat Layback | Adjustable Back |
| Color | Red |
| Recline Type | Lever |
| GENERAL | |
| Overall Height | 24.5" |
| Overall Width | 22" |
| Depth | 22" |
| Weight | 22 lbs. |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 846091081845 |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Yes
5.0
2 years ago
Bobby
Philadelphia Pa
Verified
Replaced stock 64 GTO seats with these. Love the higher bolsters.
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

