|
#91079158
Procar 80-1000-51RS Rally Smoothback Seat, Passenger, Vinyl
- This is designed to be highback style bucket seat
- Has a durable vinyl upholstery with an adjustable back
- Measures 32" high and is 22" wide and deep
$541.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Highback Bucket Seat Style, Vinyl, Black
- This is designed to be highback style bucket seat
- Has a durable vinyl upholstery with an adjustable back
- Measures 32" high and is 22" wide and deep
- Seat is configured for the passenger side only and weighs 24 lbs.
- Comes with sliders and all the hardware needed for installation to the seat
Key Specs
| Seat Style | Highback Bucket |
| Position | Passenger Side |
| Material Type | Vinyl |
| Inside Width | 17.00" |
| Seat Layback | Adjustable Back |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyProcar 80-1000-51RS Details
Procar 80-1000-51RS Details
HOT SEATS FOR HOT RODS
A smooth alternative for the Rally style. Smoothback Rally 1000S is perfect for anyone with a Rest-O-Rod, Muscle Car, Street Demon or Off-Road vehicle looking for a new look for their ride
Seat comes with sliders and all the hardware needed for installation to the seat. Mounting Adaptors are sold separately.
Procar 80-1000-51RS Specifications
Procar 80-1000-51RS Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 80-1000-51RS |
| Brand | Procar |
| Seat Style | Highback Bucket |
| Position | Passenger Side |
| Material Type | Vinyl |
| Inside Width | 17.00" |
| Seat Layback | Adjustable Back |
| Color | Black |
| Recline Type | Lever |
| GENERAL | |
| Overall Height | 32" |
| Overall Width | 22" |
| Depth | 22" |
| Weight | 24 lbs. |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 846091061427 |

