-15%
-15%
|
#582AC556B
Pro Shocks AC556B Aluminum Shock, Threaded Big Body
$235.00
/each
In Stock
$278.24
Save $43.24
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Body Diameter | 2" |
| Shock Body Type | Threaded |
| Shock Body Size | Large Body |
Need To Know
Made to Order
This custom item will ship when completed
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyPro Shocks AC556B Details
Pro Shocks AC556B Details
- Aluminum
- Threaded
- Large Body
- Twin Tube
Pro Shocks AC556B Specifications
Pro Shocks AC556B Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | AC556B |
| Brand | Pro Shocks |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Body Diameter | 2" |
| Shock Body Type | Threaded |
| Shock Body Size | Large Body |
| Shock Stroke Range | 5.00" to 5.99" |
| Upper Shock Mount | 1/2" Spherical Rod End |
| Lower Shock Mount | 1/2" Spherical Rod End |
| Finish | Anodized |
| GENERAL | |
| Shock Stroke | 5.00 |
| Schrader Valve | No |
| Coil-Over Compatible | Yes |
| External Canister | No |
| Rebuildable | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
