|
#91067165
Powermaster PowerGEN 1949-53 Flathead Ford 1-Wire Alternators, 12-Volt
- Features an easy, one wire hook-up
- Kit includes a pulley to fit a 5/8" wide belt
- It uses the stock-appearing bracket and fan carrier bolts
Starting from
$348.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
One Wire Alternator, Generator Alternator Case Style
- Features an easy, one wire hook-up
- Kit includes a pulley to fit a 5/8" wide belt
- It uses the stock-appearing bracket and fan carrier bolts
- Puts out 65 amp idle, 75 amp cruise, and 90 at amp top end
- Specifically designed to fit the 1949-1953 Ford Flathead V8
Key Specs
| MFG. Part # | Select Finish |
| One Wire Alternator | Yes |
| Alternator Amperage | 90 amp |
| Alternator Finish | Select Finish |
| Pulley Style | V-belt |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
If you like traditional looks and reliable, modern performance, you’ll love this cool Flathead 1-wire alternator. It has the look of an original generator, but is really a 12-volt, negative-ground alternator that produces 65 amps at idle and 75 amps going down the road. This model is designed to fit 1949-1953 Ford & Mercury Cars and 1948-1953 Ford Trucks with Flathead V8s and features a simple one-wire hookup.
We offer this one wire alternator in black painted or polished aluminum, and both include stock-appearing mounting brackets (the stock fan carrier bolts to that bracket) and pulleys that accept wide 5/8” belts.
- Easy one-wire hookup
- 65 amp idle, 75 amp cruise, 90 amp top end
- 5/8" wide belt pulley included
- If using 3/8" wide belt, order pulley # 91067178
- Uses stock-appearing bracket and fan carrier bolts
- 910-67165 Specifications (Link)
- 0.6625" shaft
- Powergen Cutaway View (Link)
- For dual carb setups see "shorty" version 82023
- The belt that runs the fan should not be used to run the generator.
- 910-67165 Specifications (Link)
- 0.6625" shaft
- Powergen Cutaway View (Link)
- For dual carb setups see "shorty" version 82023
- The belt that runs the fan should not be used to run the generator.
Charts
910-67165 Instructions (PDF)
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
Powermaster's warranty is one year from the date of purchase on all street rod components, and 90 days for any component use for an off road or race application.
Powermaster will provide technical support regarding warranty claims and inquiries directly to the purchaser to help resolve any warranty claims or necessary technical support for warranty resolution. Component or components can be returned to Speedway Motors as long as the product is still under warranty.
All customer service inquiries pertaining to warranty and defect claims are to be handled by Speedway Motors if under one year street or 90 days race. If the product is out of warranty please contact Powermaster direct to discuss their repair and return program.
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Finish to see |
| Brand | Powermaster |
| One Wire Alternator | Yes |
| Alternator Amperage | 90 amp |
| Alternator Finish | Select Finish to see |
| Pulley Style | V-belt |
| Belt Type | V-Belt |
| GENERAL | |
| Alternator Case Style | Generator |
| Voltage Required | 12-Volt |
| Regulator | Internal |
| Regulator Style | Internal |
| Regulator Included | Yes |
| Alternator Material | Aluminum |
| Alternator Pulley Included | Yes |
| Belt Width | 0.625" |
| Alternator Brackets Included | No |
| Outside Diameter | Select Finish to see |
| Overall Length | 9" |
| Slot Length | 1.5" |
| Base Width | 3.09" |
| Color | Select Finish to see |
| Sold in Quantity | Each |
| Centerline of Holes | Select Finish to see |
| Notes | Select Finish to see |
| GTIN Code | Select Finish to see |
| Belt Included | No |
| Coating Type | Powdercoated |
Ratings & Reviews
4.8
28 Reviews
Customers highly recommend this powergen for its authenticity, excellent fit, and ease of installation. Its aesthetic appeals to those looking for a vintage look, maintaining a stock appearance while enhancing performance. The conversion of vehicles from 6v to 12v significantly improves start time, lighting, and battery regeneration. Many have said they would buy the product again due to its trouble-free function and high quality. The unit is straightforward to install and simple to connect making it practical and user-friendly. It's praised for not having any warranty issues and enhancing the vehicle's overall performance. Customers, especially those with flathead motors, found the authentic look, great finish, and the fact that it works as expected, worth the price.
Ratings & Reviews
4.8
28 Reviews
Customers highly recommend this powergen for its authenticity, excellent fit, and ease of installation. Its aesthetic appeals to those looking for a vintage look, maintaining a stock appearance while enhancing performance. The conversion of vehicles from 6v to 12v significantly improves start time, lighting, and battery regeneration. Many have said they would buy the product again due to its trouble-free function and high quality. The unit is straightforward to install and simple to connect making it practical and user-friendly. It's praised for not having any warranty issues and enhancing the vehicle's overall performance. Customers, especially those with flathead motors, found the authentic look, great finish, and the fact that it works as expected, worth the price.
4.8
28 reviews
5
24
4
3
3
1
2
0
1
0
Most Liked Positive Review
5.0
Polished Powergen Alternator 12 Volt
Purchased this Powergen Alternator several years ago. Have had absolutely no problems with it at all. Most people don't even know its an alternator, and not a generator. Looks like a chromed stock generator. Other an working perfectly, I like the way it keeps the stock appearance to the engine compartment. Being 12 Volts also helps giving me brighter lights and faster starts. This is the only way to go. SpeedWay Motors has them in stock for quick delivery. Buy with confidence.
Most Liked Negative Review
3.0
Powergen
Hits front carb if dual carb set up Offey intake needed to buy offset braket or carb spacers to make work.
Filter by Ratings
Great for 12v conversion of 6v system
5.0
a month ago
Tintop
New Mexico
Verified
Worked perfectly for 12v conversion of my 37 Ford Tudor. Fit the 8BA perfectly and works well as it should. I would recommend highly.
Would Recommend
Great product
5.0
a year ago
Stromy
Alberta . Canada
Verified
Looks just like the original
Would Recommend
Great product
5.0
a year ago
Stromy
Alberta . Canada
Verified
Looks just like the original
Would Recommend
Great product
5.0
a year ago
Stromy
Alberta . Canada
Verified
Looks just like the original
Would Recommend
Yes, but I hope that I don't need to.
5.0
a year ago
tom
Kokomo, In
Verified
This replaced the stock generator on a 1953 Mercury that had been converted to 12V. It was a exact fit and cleaned up the engine compartment.
Would Recommend
Good product
4.0
a year ago
Sdime
Townville SC
Verified
The clamp bolt was to short once clamp was put on the alternator. Other then that it works great.
Would Recommend
I will buy again
5.0
a year ago
hotrod
ohio
Verified
Easy install
Good looking unit
4.0
2 years ago
earlyride
Petaluma California
Verified
This powergen looks like a generator as it is suppose to, for that vintage look, I mounted mine on a offenhauser intake manifold on a flathead engine, the cradle mount did require a bit of trimming to fit properly
Would Recommend
Yes, if I needed another , I would!
5.0
4 years ago
Don
Steinbach Manitoba Canada
Verified
I'll convert my truck from 6 volt to 12! It will improve the starting characteristics and the lighting and the battery regeneration!
Yes I would.
4.0
4 years ago
Alford
Garfield, Wash.
Verified
It,s on my 50 Merc flathead.
Would Recommend
Showing 10 of 28 reviews

